Jaki obiektyw do makrofotografii?

Makrofotografia to nic innego, jak fotografowanie obiektów w bardzo dużym przybliżeniu aparatu. W znacznej większości ta dziedzina fotografii obejmuje robienie zdjęć niewielkim obiektom takim, jak kwiaty, owady, czy małe zwierzęta. Jednak aby makrofotografie były jak najlepszej jakości, konieczne jest posiadanie najlepszego obiektywu do makro. Zatem, jaki obiektyw do makro wybrać? Gdzie tkwi sekret dobrych makrofotek?

Szerokokątny obiektyw do makro

Obiektyw do makro nie musi być równie mały, jak fotografowane obiekty. Z powodzeniem możemy dokonać zakupu obiektywu szerokokątnego, który pozwoli „zebrać” w kadrze znacznie szerszy zbiór elementów. W ten sposób możesz ukazać naturalne środowisko przebywania danego zwierzęcia, czy sytuację, która ma miejsce w gąszczu trawy. Makrofotografia opiera się na zmysłach i błyskotliwych pomysłach, dlatego to od Ciebie zależy, jak wykorzystasz obiektyw do makro szerokokątny.

Ponadto inwestując w obiektyw do makro o szerszym kadrze, możesz dowolnie ustawiać ostrość. W ten sposób możesz skupić uwagę odbiorcy na dowolnym punkcie, czy stworzyć fotografię sprawiającą wrażenie trójwymiarowości. Efekt ten szczególnie przyda Ci się w momencie, gdy będziesz chciał zaskoczyć swoim zdjęciem odbiorcę. Makrofotografia i obiektywy do makro idealnie nadają się do wyolbrzymiania obiektów. W ten sposób właśnie powstają gigantyczne koniki polne, kwiaty większe od drzew, czy owady atakujące budynki.

Skala odwzorowania w obiektywie do makro

Akapit ten bezpośrednio łączy się z poprzednim. Skala odwzorowania jest niczym innym, jak stosunek obrazu do realnych wymiarów obiektu, który fotografowaliśmy. W tej kwestii wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju makrofotografię będziesz uprawiać. Jeśli interesują Cię owady, budowa ich ciał, a także najmniejsze, trawiaste żyjątka – wybierz obiektyw do makro ze skalą odwzorowania 1:1.

Jeśli obiekty, które chcesz uchwycić w kadrze, będą większe, polecamy obiektyw do makro ze skalą 1:2 lub 1:4. Pamiętaj jednak, że to, jak użyjesz aparatu z danym obiektywem, zależy wyłącznie od Ciebie. Przed zakupem poszukaj informacji na temat użytkowania danego obiektywu, a także sprawdź, jakie fotografie udało się wykonać przy użyciu takiego sprzętu. Jeśli fotografie oddają Twoją filozofię makrofotografii – jeszcze tylko sprawdź ranking obiektywów do makro i dokonaj zakupu!

Odległość przedmiotowa w obiektywie do makro

Odległość przedmiotowa w makrofotografii również jest bardzo ważna. Parametr ten określa minimalną odległość, z jakiej możemy wykonać w pełni wyraźną fotografię. Jeśli zanadto przybliżysz aparat do fotografowanego obiektu, uzyskasz bardzo duże rozmazanie, którego uratowanie może nie być możliwe.

W tym miejscu również przyda się umiejętność dobrego planowania i pewnego doświadczenia w fotografowaniu. Jeszcze przed dokonaniem zakupu musisz określić, jak bardzo chcesz przybliżać się do obiektów. Zastanów się również, jakie to będą obiekty, gdyż niektóre owady i zwierzęta są bardzo płochliwe, dlatego wykonanie zadowalającego zdjęcia może się nie udać.

Ogniskowa. Jaka powinna być w obiektywie do makro?

Ogniskową w skrócie możemy zdefiniować jako odległość pomiędzy środkiem soczewki a punktem, w którym skupiają się promienie świetlne wpadające do oka aparatu. W przypadku obiektywów do makro najlepsza ogniskowa oscyluje w granicach 100 mm. Pozwala ona na fotografowanie nawet pozornie niewidocznych obiektów, dzięki czemu zyskujemy obiektyw, który sprawdzi się nawet w bardzo trudnych warunkach.

Dlaczego warto kupić obiektyw do makro?

Dzięki odpowiedniemu obiektywowi do makro możliwe jest wykonywanie wysokiej jakości zdjęć małych obiektów. Warto jednak znacznie wcześniej poznać tajniki makrofotografii, a także dokonać zakupu lustrzanki. Wtedy po połączeniu obiektywu z body i dokonaniu odpowiednich ustawień z powodzeniem będziesz mógł wyjść na łowy w poszukiwaniu idealnego zdjęcia.

Jednak nie ma co ukrywać – makrofotografia to głównie zdjęcia przyrody. W tym miejscu warto zapamiętać, że zdjęcia nawet najmniej aktywnego miejsca mogą być atrakcyjne i fascynujące. Wystarczy jedynie odpowiednio popracować nad własnymi umiejętnościami, a także dysponować odpowiednim sprzętem fotograficznym.

Ranking obiektywów do makro 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • jaki obiektyw najlepszy do macro zdjęć
  • ranking długoogniskowych obiektywów macro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *