Jaki obiektyw wybrać na początek?

Początki fotograficznej przygody bywają trudne. Najpierw trzeba ustalić dziedzinę, w której chcemy się spełniać, następnie wybrać aparat i akumulatorki, aby dopiero później wybrać swój pierwszy obiektyw. Zadanie to na pierwszy rzut oka jest skomplikowane, jednak po poznaniu kilku szczegółów wszystko się wyjaśnia. Ponadto przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto poznać ranking najlepszych obiektywów dla początkujących.

Obiektyw na początek dobierz do aparatu

Już na wstępie warto sobie uświadomić, że obiektywy do Nikona będą miały zupełnie inne mocowania w porównaniu do obiektywów do Canona. Różnice są tak znaczące, że zamontowanie niewłaściwego sprzętu nie będzie możliwe, co po kupnie może okazać się poważnym problemem. Krótko mówiąc, kupując obiektyw, w pierwszej kolejności skup się na posiadanym aparacie. Przeczytaj dokładnie jego specyfikację techniczną i zapamiętaj rodzaj zastosowanego mocowania.

Poznanie rodzaju mocowania jest nawet podwójnie ważne, ponieważ często można spotkać się z sytuacją, kiedy obiektywy tego samego producenta mają różne mocowania. Najczęściej dotyczy to obiektywów wykorzystywanych w innych celach, charakteryzujących się innymi parametrami.

Zastosowanie i rodzaj obiektywu na początek

Jeśli masz już określone mocowanie, jakie musi posiadać Twój obiektyw, możesz przejść do ustalania zastosowania. Na początku jest trudno wywnioskować, jak będziemy użytkować obiektyw, jednak przypomnij sobie, jaka dziedzina fotografii Cię najbardziej pasjonuje. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać rodzaj obiektywu i jego ogniskową.

Obiektywy szerokokątne charakteryzują się tym, że „zbierają” obraz ze znacznie szerszego obszaru. W rzeczywistości wygląda to tak, że obiektyw tego typu jest w stanie objąć nawet dwa razy szerszy obszar w porównaniu do obiektywu stałoogniskowego. Taka perspektywa jest szczególnie doceniana przez fotografów wnętrz, czy krajobrazów. Warto również zadbać, aby szerokokątny obiektyw dla początkujących cechował się bardzo dobrym światłem, co pozwoli na robienie zdjęć przy słabszym oświetleniu.

Obiektyw standardowy, tzw. „kitowy” dołączany jest do zestawu wraz z lustrzanką. Ogniskowa obiektywu tego typu najczęściej wynosi 55-105 mm. Mimo takiej rozpiętości i wydawać by się mogło, dużym możliwościom nie jest to sprzęt polecany na dłuższą metę. Mimo to idealnie sprawdza się w reporterce i fotografii miejskiej.

Obiektyw stałoogniskowy to sprzęt dla osób, które zdecydowane są jak najlepiej poznać fotografię. Ogniskowa obiektywu stałoogniskowego najczęściej wynosi 35,50 lub 80 mm. Ponadto cechą charakterystyczną stałek jest jasne światło, czyli zdolność pochłaniania większej ilości promieni świetlnych. Stałoogniskowe obiektywy na początek idealnie nadają się do zdjęć we wnętrzach, portretów, czy fotografii krajobrazowej.

Wszystkie wyżej wymienione obiektywy z pełną odpowiedzialnością można polecić dla początkującego fotografa. Te wyposażone w zoom są zdecydowanie najpopularniejsze. Pozwalają na dowolne przybliżanie obiektu w kadrze, co eliminuje konieczność ciągłego przemieszania się, aby wykadrować obraz. Jedyne zastrzeżenie można mieć do obiektywów kitowych. Nie są one najlepszym wyborem, dlatego radzimy zmienić je możliwie jak najszybciej.

Światło w obiektywie dla początkujących

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej światła wpada do obiektywu, tym zdjęcie jest lepszej jakości. Jednak jak poznać, kiedy światła wpada dużo? O tym bezpośrednio decyduje przysłona i jej wartość, która jest określona bezpośrednio na obudowie obiektywu. Zapewne zauważyłeś, że najczęściej na boku szkła znajduje się napis f/4, lub F4 ( zależnie od nazewnictwa przyjętego przez producenta ). „F” to jest właśnie nic innego, jak parametr przysłony, a liczba przy nim występująca określa, jak szeroko może się ona otworzyć.

W kwestii oznaczenia przysłony zachodzi tylko jeden paradoks, a mianowicie im liczba w oznaczeniu jest mniejsza, tym otwór jest większy. Przekładając to na praktykę, im niższa wartość widnieje w oznaczeniu, tym jaśniejsze zdjęcie możemy zrobić. Ponadto przysłona ma również związek z rozmyciem, czyli głębią ostrości. Przy mniejszej wartości przysłony ostry pozostaje jedynie pierwszy plan, który staje się uwydatniony. Tło w tym momencie na zdjęciu jest rozmyte.

Jeśli chodzi o obiektyw na początek, radzimy wybierać możliwie jak najjaśniejszy, jednak musisz być gotowy na to, że jasny obiektyw będzie drogi. Dokładne ceny obiektywów polecanych na początek poznasz w rankingu najlepszych obiektywów dla początkujących.

Istotne funkcje w obiektywach dla początkujących

Poza podstawowymi aspektami takimi, jak ogniskowa, czy światło, warto wybierać obiektyw dla początkujących posiadający ściśle dobrane funkcje uważane jako dodatkowe. W kwestii osoby poznającej fotografię mogą one jednak okazać się kluczowe dla komfortowego użytkowania.

Pierwszą z tych funkcji jest stabilizacja obrazu realizowana poprzez zastosowanie wewnątrz obiektywu specjalnego układu elektronicznego. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja ta ma za zadanie zniwelować możliwie jak najwięcej występujących drgań. Jeśli stabilizacja jest wystarczająco dokładna, Twoje zdjęcia będą nie poruszone, czyli idealnie ostre.

W obiektywie na początek ważny jest również autofocus. Funkcja ta odpowiada za automatyczne ustawianie ostrości, dzięki czemu nie musisz robić tego we własnym zakresie. Radzimy jednak, aby wybierać sprzęt, który pozwala wybrać, w jaki sposób ma być ustawiana ostrość. W ten sposób zyskasz olbrzymią szansę samodzielnego nauczenia się poprawnego ostrzenia bez konieczności polegania wyłącznie na elektronice.

Jaki obiektyw dla początkujących?

To pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących spełniać się w fotografii. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta: dostosowany do Ciebie. Tak, najlepszy obiektyw na początek, to dostosowany obiektyw. Do aparatu, do rodzaju zastosowań, czy umiejętności. Jedynie wtedy, gdy dobierzesz sprzęt do swoich preferencji, będziesz w stanie spełniać się w swojej pasji. Pamiętaj, aby przed zakupem koniecznie sprawdzić ranking obiektywów dla początkujących 2019.

Najlepsze obiektywy dla początkujących – Ranking 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • jaki ul wybrać na początek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *