Jaki obiektyw stałoogniskowy kupić?

Obiektyw stałoogniskowy jest podstawą fotografii. To właśnie przy jego użyciu powstają malowniczo rozmyte, czy idealnie nasycone barwami zdjęcia. Ponadto odpowiednio jasna „stałka” pozwala porzucić lampę błyskową w ciemnych pomieszczeniach, co wpływa na jakość. Sprawdź, jaki obiektyw stałoogniskowy kupić, aby nie żałować wyboru!

Dlaczego warto posiadać obiektyw stałoogniskowy?

Pierwszym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w obiektyw stałoogniskowy, jest fakt, że pozwala on w pełni wykorzystać lustrzankę. Dopiero przy użyciu takiego obiektywu jesteśmy w stanie w pełni sprawdzić, poznać i wykorzystać możliwości oferowane przez aparat. Obiektyw „kitowy” nie pozwala na tak dużo, dlatego po pewnym czasie zwyczajnie zdjęcia wykonane przy jego pomocy przestają nam wystarczać.

Ponadto odpowiednio jasny obiektyw stałoogniskowy idealnie zastępuje lampę błyskową. Jak to wygląda w praktyce? Obiektywy standardowe potrzebują do pracy znacznie więcej światła, dlatego obowiązkowo musimy użyć lampy błyskowej. Do jaśniejszego obiektywu stałoogniskowego wpada znacznie więcej światła, a efektem tego jest znacznie lepiej rozświetlona scena nawet podczas zdjęć nocnych.

Za zakupem stałki przemawia również fakt, że jest ona lekka. W jej wnętrzu znajduje się wyłącznie optyka, której waga często nie przekracza kilkanaście gramów, dlatego za połączenie lustrzanki i obiektywu stałoogniskowego Twoje plecy lub barki będą wdzięczne. Ostatnim elementem, o którym musimy wspomnieć, jest kadrowanie. Stałka nie pozwala na przybliżenie, co zmusza fotografa do myślenia pod kątem złapania odpowiedniego kadru, bo w przeciwnym razie zdjęcie nie będzie takie, jak powinno. Krótko mówiąc, obiektyw stałoogniskowy uczy fotograficznego myślenia, którego nauczenie się jest obowiązkowe w momencie, gdy planujesz karierę fotografa.

Obiektyw stałoogniskowy na początek

Bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego obiektywu stałoogniskowego do Nikona, czy aparatu innego producenta rozejrzyj się za klasyczną stałką 50 mm i f/1.8. Ich cena nie jest zbyt wysoka, ale w zamian oferują bardzo duże możliwości, których nauczenie się przyniesie Ci bardzo wiele. Mając już ten, podstawowy sprzęt w swoim „arsenale” poznasz wszystkie wcześniej opisane zalety, jakie niesie za sobą brak zmiennej ogniskowej.

Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz również rozejrzeć się za obiektywem stałoogniskowym 35 mm. Szkło tego typu oferuje znacznie szerszy kąt widzenia, dlatego idealnie sprawdzi się nie tylko we wnętrzach, ale również w fotografii krajobrazowej.

Autofocus w obiektywie stałoogniskowym

Jeżeli korzystając z obiektywu standardowego, przy każdym zdjęciu bezbłędnie ustawiałeś ostrość – zapomnij o tym. Stałka to zupełnie inna filozofia fotografowania, dlatego w tym przypadku konieczny będzie zakup obiektywu posiadającego wysokiej jakości autofocus. Nawet minimalne pomyłki przy ustawianiu ostrości skutkują źle wykonanym zdjęciem, dlatego warto kupić obiektyw stałoogniskowy wyposażony w dobry mechanizm autofocusu.

Rozmycie w stałce

Stałka to nie tylko ostrość, ale również rozmycie pojawiające się na znacznej większości zdjęć. Przed zakupem wybranego modelu obiektywu warto sprawdzić, jak wygląda rozmycie uzyskane przy jego pomocy. Pewna część szkieł powoduje zjawisko polegające na tym, że rozmyte przedmioty nie zachowują naturalnego kształtu, okręgi są „kanciaste” lub pojawia się ich więcej. Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskane zdjęcie było idealne w każdym calu – przygotuj się na długotrwałe poszukiwania.

Obiektyw stałoogniskowy – czas podjąć decyzję!

Obiektyw stałoogniskowy zdecydowanie warto kupić, chociażby dlatego, że pozwala on poczynić znaczący krok w kierunku zaawansowanej fotografii. Dokonując wyboru, należy być jednak rozważnym, gdyż jest to niewątpliwie inwestycja, która będzie wywoływać skutki przez długi czas. Przed podjęciem decyzji nie tylko sprawdź opinie, czy testy, ale również ranking obiektywów stałoogniskowych 2019.

 Obiektywy stałoogniskowe Nikon i Canon – Ranking 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *