Strona główna » Kamery » Jaka kamera sportowa jest najlepsza?

Jaka kamera sportowa jest najlepsza?

Jeśli Twoją pasją jest sport lub podczas urlopu planujesz wybrać się na wypoczynek pełen wrażeń – w Twoim ekwipunku powinna znaleźć się najlepsza kamera sportowa. Dzięki niej uwiecznisz na filmie wysokiej jakości wszystkie wyczyny dokonywane przy użyciu sprzętu sportowego. Przed dokonaniem zakupu odpowiedniej kamery, sprawdź jednak, jakie parametry urządzeń tego typu są najważniejsze.

Rozdzielczość najlepszej kamery sportowej

Kamery konstrukcyjnie są bardzo zbliżone do aparatów cyfrowych. W ich wnętrzu również znajduje się elektronika, a także układ optyczny pozwalający na nagrywanie obrazu w wybranej rozdzielczości. W kwestii wyboru tego parametru nie ma jednoznacznego, złotego środka, wszystko zależy od Twoich preferencji, wymagań, a także planowanego wykorzystania kamery.

Jeśli nagrania będziesz tworzyć na własny użytek, bez publikacji ich w Internecie, z powodzeniem sprawdzi się kamera sportowa SD. Jakość przez nią oferowana jest wystarczająca do stworzenia prywatnego archiwum nagrań będących swoistą pamiątką z wyjazdów i wyczynów sportowych. Filmy te jednak nie będą nadawały się do publikacji.

Jeżeli interesują Cię wyłącznie profesjonalne, wysokiej jakości nagrania – poszukuj kamery sportowej HD. To obecnie najpopularniejszy standard zarówno w Sieci, jak i poza nią, dlatego nie będziesz miał problemów z odtworzeniem nagrania. Topowe urządzenia, czyli kamery sportowe 4K, na razie nie są polecane z tego względu, że nie każdy odtwarzacz jest w stanie obsłużyć nagranie tego typu. Nie mniej jednak jest to sprzęt przyszłościowy, ale z decyzją o jego zakupie warto poczekać.

Obudowa najlepszej kamery sportowej

Obudowa najlepszej kamery sportowej odgrywa jedną z ważniejszych, jak nie najważniejszą rolę. To właśnie ten element konstrukcji przyjmuje na siebie wszystkie uderzenia, upadki, czy osłania elektronikę przed warunkami atmosferycznymi. Aby kamera prawidłowo funkcjonowała przez możliwie długi czas, koniecznie zadbaj o to, aby obudowa urządzenia była wytrzymała.

Parametry obudowy dobieraj pod kątem uprawianego przez Ciebie sportu. Jeśli uprawiasz sporty wodne lub zimowe, poszukuj wodoodpornej kamery sportowej.  Jeżeli Twoim ulubionym sportem jest standardowa jazda na rowerze lub deskorolce, idealnie w kamerze sprawdzi się obudowa wzmocniona, odporna na przeciążenia i wysokie temperatury.

Mówiąc o obudowie, nie wolno zapomnieć o łatwości obsługi samego urządzenia. Jeszcze przed zakupem sprawdź opinie mówiące o komforcie korzystania z przycisków zarówno w rękawiczkach, jak i bez nich. Jeżeli masz taką możliwość, zapytaj innych użytkowników danego urządzenia, jak wygląda jego obsługa, a w szczególności dowiedz się, jak przebiega poruszanie się po menu.

Ilość generowanych klatek i obiektyw najlepszej kamery sportowej

Każdy pasjonat aktywnego filmowania chce, aby jego kamera sportowa nagrywała w zawrotnej liczbie klatek na sekundę. Należy być jednak świadomym, że nie można mieć wszystkiego, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. W związku z tym poszukuj sprzętu, który jest dostosowany do Twoich potrzeb pod tym względem, ale bądź gotowy na pewne kompromisy.

Jeżeli chodzi o obiektyw, podczas nagrywania filmów z uprawiania sportu idealnie sprawdzi się obiektyw szerokokątny. Jego ogniskowa i pozostałe parametry pozwalają na uchwycenie w kadrze wielu szczegółów, a co za tym idzie – film będzie dynamiczniejszy. Ponadto obiektywy tego typu często są jasne, co oznacza, że materiał wideo będzie idealnie naświetlony. Niewielką wadą szkieł szerokokątnych jest efekt „rybiego oka”, jednak przyzwyczajenie się do niego nie będzie stanowiło problemów.

Funkcje dodatkowe i akcesoria do kamery sportowej

Wybierając najlepszą kamerę sportową, warto zadbać, aby miała ona szereg funkcji dodatkowych. Wśród nich, jako szczególnie przydatne wyróżniamy:

  • GPS, który pozwoli zapisać dokładną lokalizację miejsca nagrywania,
  • WiFi,
  • dedykowane oprogramowanie.

Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego na tej liście znajduje się soft. Kwestia ta jest bardzo prosta – warto kupić sprzęt posiadający własne, dedykowane oprogramowanie służące do jego obsługi. Dodatkowo sprawdź, czy występuje ono w języku polskim.

Dobierając akcesoria do  najlepszej kamery sportowej, nie zapomnij o dodatkowych obudowach, mocowaniach, czy pilocie zdalnego sterowania. Elementy tego typu często przydają się podczas realizacji wymagających ujęć, czy obsługi kamery w trudnych warunkach. Jednak, zanim dokonasz zakupu konkretnego urządzenia, sprawdź, czy dane akcesoria są do niego dostępne. Jeżeli nie, szukaj dla nich alternatywy w specyfikacji.

Jaką kamerę sportową kupić?

To pytanie zadaje sobie wiele, aktywnych na co dzień osób. W rzeczywistości wybór odpowiedniej kamery jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy rozejrzeć się za urządzeniem odzwierciedlającym nasze potrzeby. Istotnej roli nie odgrywa również producent, jednak szczególną popularnością cieszą się kamery sportowe Xiaomi. Przed zakupem sprawdź również ranking kamer sportowych 2022 widoczny poniżej.

Najlepsze kamery sportowe – Ranking 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

2 thoughts on “Jaka kamera sportowa jest najlepsza?

  1. Najlepsza jest ta, która jest odpowiednio dostosowana do tego co potrzeba. Maciek moze się zadowolić kamerą za 400zł a Jan kamerą za 1000zł. Sam osobiście mam od paru miesięcy x9.1 z Lamaxa, kierowałem się tym żeby było wsparcie stabilizacji w nagrywaniu 4K i nowy kodek. Za 500zł mam tonę dobrej zabawy. Ale ja jestem średnio wymagający, jakiś pros sportowy powie, że to mało. Więc no 🙂

    1. kamery sportowe fajnie się rowzinęły w ostatnich latach więc faktycznie nawet taki Lamax, Xiaomi wystarczają by nagrać film w przyjemnej dla oka jakości i to robiąc już ciekawsze rzeczy niż jazda rowerem po prostej drodze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *