Jedną z tych funkcji dodatkowych, jakimi dysponują nowoczesne aparaty, jest właśnie GPS, czyli możliwość oznaczania lokalizacji, w której wykonana była dana fotografia. Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednak warto przyjrzeć się dokładnym parametrom aparatów tego typu, aby dokonać właściwego wyboru. Aparat fotograficzny z GPS – zapraszamy do poradnika.
Spis treści:
Podróże z GPS
Global Positioning System został wynaleziony – co może zdziwić – już ponad 40 lat temu przez Departament Obrony USA. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia. GPS ułatwia znalezienie drogi, miasta, sklepu, wzgórka i rzeki milionom ludzi na całym świecie. Ponieważ jest darmowy, korzystają z niego wszyscy wyposażeni w urządzenia, które go odbierają. Co oczywiste, znajduje się w każdym smartfonie i nawigacji samochodowej. Ale nie tylko – można go znaleźć w sporej części aparatów fotograficznych. Ktoś może spytać o celowość takiego połączenia – jest ono jednak nieodzowne dla wędrowców, którzy podróżują długi czas i nie zawsze mają chwilę, by zapisać miejsce, które fotografują. Wraz z GPS na pokładzie zdejmuje to z ramion kłopotliwy obowiązek rejestracji miejsca w którym zrobiliśmy dane zdjęcie. No i, nie musimy sobie przypominać, gdzie to było. Aparat zrobi to za nas.
Aparat fotograficzny z GPS – dlaczego warto?
Aparat fotograficzny z GPS zdecydowanie warto kupić. Sprzęt tego typu pozwala na oznaczanie w pliku zdjęcia lokalizacji, co okaże się przydatne nie tylko na zagranicznych wakacjach, ale również w momencie, gdy prowadzimy aktywny, wyjazdowy tryb życia. Odczytanie lokalizacji jest możliwe zarówno za pomocą specjalnego oprogramowania, które dostarczane jest razem z aparatem, jak i w serwisach społecznościowych obsługujących dodawanie lokalizacji.
Ponadto część aparatów wyposażonych w GPS rejestruje również lokalizację w trybie czuwania. Dzięki temu możemy odtworzyć trasę swojej podróży nawet wtedy, gdy nie robiliśmy zdjęć. Funkcja ta jest wartościowa również dlatego, że aparat może dostosowywać swoje ustawienia do danej strefy czasowej, co jest ważne, aby nie zmieniać ustawionej godziny w kolejno przemierzanych krajach.
Aparat fotograficzny z GPS – oprogramowanie
Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej przy pomocy oprogramowania dostarczanego wraz z aparatem, możliwe jest nie tylko kopiowanie zdjęć z aparatu do komputera, ale również odczytanie lokalizacji, w której wykonano zdjęcie. Przed dokonaniem zakupu warto jednak zapoznać się z różnymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Pozwoli to na wybranie sprzętu wraz z programem, który nie przysparza problemów podczas obsługi.
Przy wyborze warto kierować się renomą firmy. Dla popularnych marek jak Nikon, Canon, Fuji czy Sony oprogramowanie jest tworzone od podstaw oraz nieustannie ulepszane przez samych producentów. Dlatego kompatybilność i dostępność takich rozwiązań jest znacznie większa niż w wypadku niezależnych producentów. Częściej są to też programy z prostym i intuicyjnym interfejsem. Większość dobrych programów umożliwia dopisanie krótkich treści do wykonanego zdjęcia, co znacznie ułatwia późniejszą pracę przy porządkowaniu własnych wspomnień.
Zwróć również uwagę na to, czy sterowniki udostępniane przez producenta są w języku polskim. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci obsługiwać program, nawet kiedy nie znasz jego podstawowych, czy zaawansowanych funkcji.
Rozmiary aparatu fotograficznego z GPS
Znaczna większość aparatów fotograficznych posiadających GPS to kompakty. Urządzenia tego typu charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i możliwością łatwego przenoszenia. Wiele z nich cechuje się również niestandardowym wyglądem, dlatego możliwe jest dopasowanie designu aparatu do przyszłych zastosowań.
Jeśli interesuje Cię bardziej profesjonalna fotografia, ale nie chcesz rezygnować z modułu GPS – wybierz lustrzankę z GPS. Są to aparaty znacznie większe w porównaniu do kompaktów, jednak oferują znacznie większe możliwości wykorzystania. O ile jednak kompakty moduły GPS zawierają w swojej budowie, lustrzanki nie zawsze idą tym tropem. Producenci wolą dać ich użytkownikom wolną rękę w modyfikacjach sprzętu, ponieważ – co oczywiste – nie zawsze chcemy ujawniać lokalizację. GPS-y funkcjonują jako oddzielne, małe moduły wielkości małego pendrive’a i są wpinane w gniazda aparatu, mogą jednak odstraszać ceną – bazowy GPS dla Nikona, GP-1A wpinany w sanki lustrzanki i włączany do odpowiedniego gniazda kosztował ponad 1200 zł. Można znaleźć jednak rozwiązania relatywnie tańsze. Ponadto przy ich pomocy wykonasz znacznie lepszej jakości zdjęcia, które później równie łatwo poddasz obróbce cyfrowej. O wyborze lustrzanki pisaliśmy w innym wpisie – zachęcamy do analizy.
Moduł GPS w aparacie fotograficznym dla wielu osób jest istną abstrakcją. W późniejszym okresie użytkowania nawet zagorzali przeciwnicy tej technologii w pełni się do niej przekonują. Szczególnie chwalą możliwość odtworzenia lokalizacji miejsca, w którym podobało im się najbardziej.
Istotny dla wielu użytkowników jest również aspekt dostosowywania ustawień do danej strefy czasowej. Dzięki temu nie muszą oni na własną rękę ustawiać datę, czy godzinę. Jeśli podróżujesz lub wybierasz się na aktywne wakacje – aparat z GPS jest właśnie dla Ciebie!