Zakup pierwszego aparatu wiąże się z odwiecznie zadawanym sobie pytaniem: Jaki aparat kupić? Często nie wiemy, jakiego sprzętu szukać, jak analizować parametry, czy jakie akcesoria warto dodatkowo dokupić. W tym wpisie przekażemy podstawowe informacje na temat ważnych parametrów aparatów dla amatora, a także wskażemy aktualny ranking idealnych aparatów dla amatora.
Spis treści:
Wybieramy matrycę w aparacie dla amatora
Matryca jest podstawowym podzespołem aparatu, bez względu na jego rodzaj. To właśnie przy jej pomocy wykonywane są wszystkie zdjęcia, dlatego musi być ona jak najlepszej jakości. W zależności od typu kupowanego aparatu dla amatora matryca fotograficzna będzie miała różne parametry. Na wstępie jednak pragniemy zaznaczyć, że ilość megapikseli nie ma większego znaczenia, ponieważ wykorzystując już 10 Mpx, jesteśmy w stanie wykonać zadowalające zdjęcie.
Ludzkie oko nie rozróżnia większości szczegółów powyżej tej granicy, chyba że zdjęcie jest drukowane w naprawdę sporym formacie. Poza tym, nie tylko ilość megapikseli ma znaczenie. Mówiąc obrazowo, lepsze zdjęcie wykonamy matrycą o wielkości pudełka zapałek z ilością na przykład 10 milionów megapikseli niż matrycą o wielkości główki zapałki z rozdzielczością 24 milionów megapikseli. Ta druga wartość zaczyna się pojawiać w wyższej klasy smartphone’ach, nie dajmy się jednak zwieść – optyka jest dziedziną fizyki, a informatyka tylko jej pomaga. Lub wręcz przeszkadza. Dlatego oprócz ilości megapikseli tak ważny jest dobór wielkości samej matrycy.
Zdecydowanie ważniejszy jest typ matrycy. Opcji do wyboru jest wiele, ale my polecamy matryce CMOS. Dlaczego? Wykonywane są z najwyższą dbałością bez względu na producenta. Ponadto charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami w porównaniu do innych typów. Warto również pamiętać, że nie są zbyt drogie, dlatego odnajdziemy je nawet w niewielkich aparatach kompaktowych.
Rodzaj aparatu dla amatora
Wybór rodzaju aparatu amatorskiego stanowi największy problem. Wiele osób nie jest zdecydowanych w kwestii sprzętu, jakiego naprawdę potrzebuje. W związku z tym postaramy się skrupulatnie opisać każdy typ aparatu, aby nikt już nie miał wątpliwości.
Dzisiejszy postęp technologiczny ma tak daleko idące skutki, że często w aparatach semikompaktowych (jak np. aparaty serii Fuji XT) w wymiarach nieco większego kompaktu zawiera się zaawansowana zawartość. Dobrym przykładem będą aparaty bezlusterkowe – to idealny kompromis między wagą i wielkością a jakością zastosowanej techniki. Niegdyś były to urządzenia drogie, dziś bardzo potaniały a ich bardziej zaawansowane modele (choćby Nikon Z6) są idealnymi aparatami z doskonałymi parametrami. Cena póki co może odstraszać amatora, ale aparat musimy wybierać niejako „na wyrost” – tak, aby wraz z rozwojem własnym i własnych możliwości sprzęt nas nie ograniczał.
Aparaty kompaktowe to urządzenia najmniejsze, ale jednocześnie najprzyjemniejsze w użytkowaniu. Przenoszenie, czy schowanie ich w przeznaczonym do tego miejscu nie stanowi żadnego problemu. Gabaryty niosą za sobą jednak pewne konsekwencje. Zwłaszcza w tańszych sprzętach tego typu do dyspozycji mamy wyłącznie automatyczny tryb robienia zdjęć lub nagrywania filmów. Ponadto zasilanie aparatów kompaktowych dla amatorów odbywa się często za pomocą wbudowanego akumulatora, dlatego nie ma możliwości wymiany akumulatorków na naładowane. Krótko mówiąc – jeśli masz większe aspiracje fotograficzne, zdecyduj się na inny aparat.
Pełnowymiarowy cyfrowy aparat dla amatora dla wielu osób jest niezaprzeczalną podstawą. Jego gabaryty są większe w porównaniu do kompaktów, ale oferuje znacznie większe możliwości fotograficzne. Pierwszym elementem, o którym musimy wspomnieć, jest znacznie większa matryca, co pozwala na robienie zdjęć wyższej jakości.
Ponadto już praktycznie w każdej „cyfrówce” mamy możliwość dostosowania ustawień do swoich preferencji, dlatego zmiana jakości zdjęcia, czy materiału wideo nie stanowi problemu. Większość aparatów tego typu jest również zasilana przy użyciu akumulatorków, dlatego inwestując w dodatkowy komplet, nie musimy ryzykować nagłym przerwaniem pracy. Warto pamiętać, że aparaty cyfrowe wyższej klasy są idealnym rozpoczęciem przygody z fotografią. Myśląc o aparatacie dla amatora do filmowania należy wziąć pod uwagę aparaty cyfrowe.
Lustrzanka jako aparat dla amatora?
Lustrzanka jest zwieńczeniem kariery i pasji każdego fotografa. Aparaty wykorzystujące zaawansowaną optykę to zupełnie inna para kaloszy w porównaniu do sprzętu innej klasy. Przy ich pomocy wykonamy naprawdę świetnej jakości fotografie, ze spokojem je edytujemy, czy wydrukujemy.
Dobra lustrzanka ma oczywiście wady, jak choćby waga, ale porywa zaletami – często są to uszczelnione korpusy magnezowe odporne na niepogodę, o sporych matrycach i wysokiej jakości wykonania. Lustrzanka nie będzie nas ograniczać. Często nowy obiektyw do korpusu znacznie rozwija i pozwala na nowe zastosowania posiadanego aparatu. Przy zmianie korpusu na kolejny, pozostają nam obiektywy które pasują do kolejnego aparatu, o ile wywodzi się z tej samej rodziny. Lustrzanka pozwala na lepsze sprecyzowanie własnych możliwości i potrzeb, a opanowanie jej otwiera drogę do lepszych zdjęć. Aparaty tej klasy uruchamiają się także o wiele szybciej niż kompakty, są bardziej precyzyjne, mają lepszy system zdjęć seryjnych i szerszą gamę optyki i osprzętu jak lampy błyskowe czy statywy.
Idealna lustrzanka dla amatora nie zawiera wielu funkcji
Jednak planując zakup lustrzanki nawet średniej klasy, trzeba być gotowym na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do listy zakupów prócz aparatu należy doliczyć również obiektyw, gdyż lustrzanki, jako jedne z niewielu aparatów na rynku pozwalają na wymienianie systemów optycznych. Oprócz tego idealnie sprawdzi się torba na aparat, czy dodatkowe akumulatory przeznaczone do danego typu aparatu.
Według naszej opinii, po lustrzankę może sięgnąć niemal każdy. Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, ponieważ zdecydowanie się na wskoczenie na tak wysoką półkę wymaga ciężkiej pracy i może się tak zdarzyć, że zniechęcimy się na starcie. Nie warto jednak rezygnować ze swoich planów i marzeń na przyszłość.
Aparat z obiektywem wyposażonym w zoom
Kupując nawet kompaktowy aparat dla amatora, warto zwrócić uwagę na parametry obiektywu. Najważniejsze dwa, czyli przybliżenie i ogniskowa są zawsze opisane zarówno w specyfikacji, jak i na obudowie sprzętu. Z przybliżeniem nie można jednak za bardzo szaleć. Mimo iż obiektyw w aparacie pozwala na bardzo duże przybliżanie obiektu w kadrze, jakość zdjęcia z każdym stopniem maleje.
Ogniskowa wskazuje, ile światła może wpaść do obiektywu podczas robienia zdjęcia. W rzeczywistości im niższa jest cyfra wskazująca wartość ogniskowej, tym szerszy kadr będziemy w stanie objąć w kadrze. Zarówno ogniskową, jak i przybliżenie powinno być dobrane do planowanego wykorzystania, gdyż obiektyw obiektywowi nie jest równy.
Stabilizacja obrazu i autofocus w aparacie dla amatora
Te dwie funkcje, zwłaszcza w aparacie przeznaczonym dla osoby nieznającej fotografii są niemal nieodłącznie. Stabilizacja obrazu, jak sama jej nazwa wskazuje, pozwala na zatrzymanie obrazu w kadrze. W ten sposób możemy wykonać nieporuszone zdjęcie, które zarazem będzie idealnie ostre. Poruszeń obrazu wiele osób nie zauważa, dlatego, przynajmniej na początek radzimy wybierać sprzęt wyposażony w funkcję stabilizacji.
Autofocus jest bezpośrednio związany z prawidłowym wyostrzaniem zdjęcia. Po wybraniu punktu ostrości, optyka wraz z elektroniką umieszczoną w aparacie wyostrzają kadr widoczny w wizjerze w ten sposób, aby wybrane miejsce było jak najbardziej ostre. Dzięki tej funkcji z fotografowaniem poradzić sobie mogą osoby obarczone problemami ze wzrokiem. Sprzęt niejako ich wyręcza w najtrudniejszym etapie robienia zdjęcia. Tryb ten przydatny okaże się również amatorom, którzy nie mają „wyrobionego” wzroku fotograficznego.
Jaki aparat dla amatora?
Wybranie właściwego aparatu dla amatora jest pierwszym krokiem w realizacji pasji fotograficznej. Na sprzęcie nie warto jednak oszczędzać, ponieważ zakup lepszego aparatu pozwoli uniknąć rychłej konieczności inwestycji w lepszej jakości sprzęt. Jednak bez względu na posiadany budżet – przy wyborze kieruj się planowanym wykorzystaniem i parametrami, a podejmiesz najlepszą, możliwą decyzję.
Dobry wybór na starcie pozwala na rozwijanie pasji, nawet jeśli nie będziemy robić tego zawodowo. Najlepszy aparat dla amatora to nie tylko sprzęt z logiem na szyi, ale często pędzel, jakim malujemy zastaną rzeczywistość. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że malarz maluje arcydzieła, a fotograf ma arcydzieła przed sobą – musi tylko wybrać sposób ich rejestracji. Warto więc pomyśleć w jaki sposób to zrobimy, nawet jeśli startujemy z amatorskiego poziomu – każdy kiedyś z niego startował.