Wybieramy pierwszy aparat dla amatora

Zakup pierwszego aparatu wiąże się z odwiecznie zadawanym sobie pytaniem: Jaki aparat kupić? Często nie wiemy, jakiego sprzętu szukać, jak analizować parametry, czy jakie akcesoria warto dodatkowo dokupić. W tym wpisie przekażemy podstawowe informacje na temat ważnych parametrów aparatów dla amatora, a także wskażemy aktualny ranking idealnych aparatów dla amatora.

Wybieramy matrycę w aparacie dla amatora

Matryca jest podstawowym podzespołem aparatu, bez względu na jego rodzaj. To właśnie przy jej pomocy wykonywane są wszystkie zdjęcia, dlatego musi być ona jak najlepszej jakości. W zależności od typu kupowanego aparatu dla amatora matryca fotograficzna będzie miała różne parametry. Na wstępie jednak pragniemy zaznaczyć, że ilość megapikseli nie ma większego znaczenia, ponieważ wykorzystując już 10 Mpx, jesteśmy w stanie wykonać zadowalające zdjęcie.

Zdecydowanie ważniejszy jest typ matrycy. Opcji do wyboru jest wiele, ale my polecamy matryce CMOS. Dlaczego? Wykonywane są z najwyższą dbałością bez względu na producenta. Ponadto charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami w porównaniu do innych typów. Warto również pamiętać, że nie są zbyt drogie, dlatego odnajdziemy je nawet w niewielkich aparatach kompaktowych.

Rodzaj aparatu dla amatora

Wybór rodzaju aparatu amatorskiego stanowi największy problem. Wiele osób nie jest zdecydowanych w kwestii sprzętu, jakiego naprawdę potrzebuje. W związku z tym postaramy się skrupulatnie opisać każdy typ aparatu, aby nikt już nie miał wątpliwości.

Aparaty kompaktowe to urządzenia najmniejsze, ale jednocześnie najprzyjemniejsze w użytkowaniu. Przenoszenie, czy schowanie ich w przeznaczonym do tego miejscu nie stanowi żadnego problemu. Gabaryty niosą za sobą jednak pewne konsekwencje. Zwłaszcza w tańszych sprzętach tego typu do dyspozycji mamy wyłącznie automatyczny tryb robienia zdjęć lub nagrywania filmów. Ponadto zasilanie aparatów kompaktowych dla amatorów odbywa się często za pomocą wbudowanego akumulatora, dlatego nie ma możliwości wymiany akumulatorków na naładowane. Krótko mówiąc – jeśli masz większe aspiracje fotograficzne, zdecyduj się na inny aparat.

Pełnowymiarowy cyfrowy aparat dla amatora dla wielu osób jest niezaprzeczalną podstawą. Jego gabaryty są większe w porównaniu do kompaktów, ale oferuje znacznie większe możliwości fotograficzne. Pierwszym elementem, o którym musimy wspomnieć, jest znacznie większa matryca, co pozwala na robienie zdjęć wyższej jakości.

Ponadto już praktycznie w każdej „cyfrówce” mamy możliwość dostosowania ustawień do swoich preferencji, dlatego zmiana jakości zdjęcia, czy materiału wideo nie stanowi problemu. Większość aparatów tego typu jest również zasilana przy użyciu akumulatorków, dlatego inwestując w dodatkowy komplet, nie musimy ryzykować nagłym przerwaniem pracy. Warto pamiętać, że aparaty cyfrowe wyższej klasy są idealnym rozpoczęciem przygody z fotografią.

Lustrzanka jako aparat dla amatora?

Lustrzanka jest zwieńczeniem kariery i pasji każdego fotografa. Aparaty wykorzystujące zaawansowaną optykę to zupełnie inna para kaloszy w porównaniu do sprzętu innej klasy. Przy ich pomocy wykonamy naprawdę świetnej jakości fotografie, ze spokojem je edytujemy, czy wydrukujemy.

Idealne lustrzanka dla amatora nie zawiera wielu funkcji

Jednak planując zakup lustrzanki nawet średniej klasy, trzeba być gotowym na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do listy zakupów prócz aparatu należy doliczyć również obiektyw, gdyż lustrzanki, jako jedne z niewielu aparatów na rynku pozwalają na wymienianie systemów optycznych. Oprócz tego idealnie sprawdzi się torba na aparat, czy dodatkowe akumulatory przeznaczone do danego typu aparatu.

Według naszej opinii, po lustrzankę może sięgnąć niemal każdy. Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, ponieważ zdecydowanie się na wskoczenie na tak wysoką półkę wymaga ciężkiej pracy i może się tak zdarzyć, że zniechęcimy się na starcie. Nie warto jednak rezygnować ze swoich planów i marzeń na przyszłość.

Aparat z obiektywem wyposażonym w zoom

Kupując nawet kompaktowy aparat dla amatora, warto zwrócić uwagę na parametry obiektywu. Najważniejsze dwa, czyli przybliżenie i ogniskowa są zawsze opisane zarówno w specyfikacji, jak i na obudowie sprzętu. Z przybliżeniem nie można jednak za bardzo szaleć. Mimo iż obiektyw w aparacie pozwala na bardzo duże przybliżanie obiektu w kadrze, jakość zdjęcia z każdym stopniem maleje.

Ogniskowa wskazuje, ile światła może wpaść do obiektywu podczas robienia zdjęcia. W rzeczywistości im niższa jest cyfra wskazująca wartość ogniskowej, tym szerszy kadr będziemy w stanie objąć w kadrze. Zarówno ogniskową, jak i przybliżenie powinno być dobrane do planowanego wykorzystania, gdyż obiektyw obiektywowi nie jest równy.

Stabilizacja obrazu i autofocus w aparacie dla amatora

Te dwie funkcje, zwłaszcza w aparacie przeznaczonym dla osoby nieznającej fotografii są niemal nieodłącznie. Stabilizacja obrazu, jak sama jej nazwa wskazuje, pozwala na zatrzymanie obrazu w kadrze. W ten sposób możemy wykonać nieporuszone zdjęcie, które zarazem będzie idealnie ostre. Poruszeń obrazu wiele osób nie zauważa, dlatego, przynajmniej na początek radzimy wybierać sprzęt wyposażony w funkcję stabilizacji.

Autofocus jest bezpośrednio związany z prawidłowym wyostrzaniem zdjęcia. Po wybraniu punktu ostrości, optyka wraz z elektroniką umieszczoną w aparacie wyostrzają kadr widoczny w wizjerze w ten sposób, aby wybrane miejsce było jak najbardziej ostre. Dzięki tej funkcji z fotografowaniem poradzić sobie mogą osoby obarczone problemami ze wzrokiem. Sprzęt niejako ich wyręcza w najtrudniejszym etapie robienia zdjęcia. Tryb ten przydatny okaże się również amatorom, którzy nie mają „wyrobionego” wzroku fotograficznego.

Jaki aparat dla amatora?

Wybranie właściwego aparatu dla amatora jest pierwszym krokiem w realizacji pasji fotograficznej. Na sprzęcie nie warto jednak oszczędzać, ponieważ zakup lepszego aparatu pozwoli uniknąć rychłej konieczności inwestycji w lepszej jakości sprzęt. Jednak bez względu na posiadany budżet – przy wyborze kieruj się planowanym wykorzystaniem i parametrami, a podejmiesz najlepszą, możliwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *