Obiektyw szerokokątny – wybieramy najlepszy

Fotografia krajobrazowa, czy imprezowa nie może obejść się bez obiektywu szerokokątnego. To właśnie przy jego pomocy uzyskujemy najlepsze fotografie ukazujące wiele elementów w jednym kadrze. Sprzęt tego typu pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego kąta widzenia, który wielu fotografów niezaznajomionych z obiektywami tego typu wprawia w osłupienie. Jaki obiektyw szerokokątny kupić? Dlaczego posiadanie go jest ważne?

Ogniskowa a obiektyw szerokokątny

Wybierając obiektyw szerokokątny, warto pamiętać, aby miał on jak najmniejszą ogniskową. Jest to o tyle ważne, że im mniejszy jest ten parametr, tym więcej krajobrazu „obejmiemy” w kadrze. Różnica pomiędzy obiektywem standardowym, dołączanym do zestawu a obiektywem szerokokątnym jest na tyle duża, że znaczna część fotografów musi na nowo nauczyć się robić zdjęcia.

Charakterystycznym elementem pierwszych zdjęć wykonanych przy użyciu obiektywu szerokokątnego jest obecność stóp lub palców fotografa. Takie niewielkie wpadki zdarzają się dosyć często, jednak problem tego typu jest do wypracowania i zanika wraz z nabieraniem doświadczenia na nowym sprzęcie.

Jakie światło w obiektywie szerokokątnym?

Dobranie właściwego parametru światła zależy głównie od planowanych zastosowań. Warto nauczyć się, że inaczej oświetlony jest budynek usytuowany na ogromnej, otwartej polanie, a inaczej naświetlone jest wnętrze ciemnego zamku. Przed zakupem obiektywu szerokokątnego niejako musisz podjąć decyzję, na jakich obiektach się skupisz.

Jeśli obiektem Twoich zainteresowań fotograficznych będą krajobrazy – wybierz obiektyw ciemniejszy, czyli posiadający f/4.5-5.6. W ten sposób nie tylko będziesz mieć możliwość wykorzystania naturalnego światła słonecznego, ale również znacznie zaoszczędzisz, co w przypadku początkujących fotografów jest znaczące.

Inaczej sprawa się ma w przypadku chęci fotografowania wnętrz i imprez w ciemnych pomieszczeniach. Wtedy nastawiaj się na zakup obiektywu szerokokątnego o f/2.8 i lepszego. Dzięki temu unikniesz konieczności użycia lampy błyskowej i ustawienia wysokiego ISO, które potrafi znacznie zniekształcić obiekty na zdjęciach i spowoduje powstanie szumów. W związku z tym, zdjęcia z lampą lub wysokim parametrem ISO często wymagają poprawek w programach graficznych, co jest najtrudniejszym elementem pracy fotografa.

Nie skupiaj się na autofocusie w obiektywie szerokokątnym

Jak się okazuje, autofocus nie musi być potrzebny w obiektywie szerokokątnym. Kwestia ta jest jednak regulowana poprzez planowane zastosowanie. Jeśli po zakupie sprzętu chcesz skupić się na fotografowaniu oddalonych obiektów krajobrazowych – autofocus będzie zbędny. Dzieje się tak za sprawą odległości od fotografowanego obiektu. Im jest ona wyższa, tym powiększa się głębia ostrości, dlatego wyostrzenie pojedynczego elementu spowoduje wyostrzenie głównego obiektu na zdjęciu.

Autofocus będzie jednak przydatny podczas dynamicznych zdjęć we wnętrzach. Dotyczy to zarówno dużych koncertów, jak i kameralnych imprez. Wtedy najbardziej liczy się czas, dlatego szybkie wyostrzanie będzie na wagę złota. Warto również pamiętać, że korzystając z obiektywu szerokokątnego, rzeczywistość widziana przez wizjer aparatu jest delikatnie zakrzywiona pod względem odległości. Rozpoczynając fotografię we wnętrzach, skup się na wyczuciu poprawnej odległości od fotografowanego obiektu.

Filtry do obiektywu szerokokątnego

Filtry są nieodłącznym elementem obiektywu. Mimo iż na początku nie wiem, do czego mogą się nam przydać, na późniejszym etapie zaznajamiania się z fotografią odkryjemy, dlaczego powinniśmy je mieć. Przede wszystkim wiele filtrów pozwala na odpowiednią regulację wpadającego do obiektywu światła, co może być przydatne, kiedy chcesz wykonać wysokiej jakości fotografię.

W kwestii filtrów panuje zasada, że im ma większą średnicę, tym większa jest jego cena. Warto o tym pamiętać dokonując zakupu obiektywu szerokokątnego. Ponadto zalecamy, aby sprawdzić system mocowania, gdyż może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie dodatkowych mechanizmów, które są dodatkowo płatne.

Przed kupnem szerokokątnego szkła sprawdź zdjęcia

Przed kupnem wymarzonego szkła zwróć również uwagę na zdjęcia, jakie zostały wykonane przy użyciu danego obiektywu szerokokątnego. Jest to ważne, jeśli interesują Cię wyłącznie dobre zdjęcia w pełnej rozciągłości. Wiele obiektywów charakteryzuje się tym, że rogi zdjęcia są niewyraźne lub całkowicie zniekształcone, a w środku zdjęcia pojawiają się pozornie niewidoczne kształty – sprawdź to, zwłaszcza jeśli planujesz fotografować wnętrza.

Planując kupno obiektywu szerokokątnego, pamiętaj, że jest to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń fotograficznych, jakie kiedykolwiek użytkowałeś. Wybór sprzętu tego typu jest niezwykle ważnym procesem, dlatego zaniechanie jednego z etapów może spowodować całkowitą klęskę.

Najlepsze obiektywy szerokokątne  – Ranking 2019:

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • obiektyw szerokokątny 2019 ranking
  • do czego potrzebne dsa obiektywy szerokokątne
  • ranking fotografów wnętrz
  • ranking obiektyw szerokokątny 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *