Strona główna » Kamery » Jaka kamera sportowa GoPro?

Jaka kamera sportowa GoPro?

Kamery sportowe zdobywają coraz większą popularność. Z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko podczas wyczynów sportowych, ale również w trakcie codziennego użytkowania. W rynek kamer sportowych z powodzeniem wbiła się firma GoPro, która dziś uznawana jest za najlepszego producenta sprzętu nagrywającego dla aktywnych. Zatem, jaką kamerę GoPro kupić? Poznaj najlepsze modele.

Czym jest GoPro?

Kamery sportowe przed pojawieniem się tej marki na rynku nie miały ścisłej specyfikacji. Zdarzały się małe modele do użytkowania mobilnego, ale nie miały tak imponującej garderoby akcesoriów, osłon i stabilnego softu, by rejestrować obraz właściwie. Pojawienie się pierwszych GoPro diametralnie zmieniło ten obraz. W dodatku, kamery te potrafiły rejestrować obraz płynnie i stabilnie, a zdjęcia które mogły robić również były znacząco lepsze od tych konkurencyjnych. Dziś to prawdziwy potentat w swojej klasie i trudno uzmysłowić sobie że producent zaczynał od sprzedawania korali z zdezelowanego vana, by zarobić na pierwszy prototyp. Istotną zaletą tych urządzeń jest ich niezwykła mobilność. GoPro można zainstalować dosłownie na wszystkim, co się rusza, a wraz z postępem technologicznym i idącą za tym miniaturyzacją jego osiągnięć GoPro stało się podstawowym urządzeniem tego typu, doskonale nadającym się do ekstremalnych rozwiązań. Montuje się je na rowerach i dronach, kaskach wspinaczy, noszą je himalaiści i nurkowie, spadochroniarze i motocykliści. Stosunkowo niewysokie ceny dają możliwość uzyskania urządzenia wysokiej klasy, które w znaczący sposób pozwoliło na uzyskanie niespotykanych obrazów z niebanalnych perspektyw.

GoPro Hero 3 – pierwsza linia nowoczesnych kamer sportowych

Zapewne wiele osób nie słyszało o kamerach sportowych przed pojawieniem się na rynku linii Hero 3 marki GoPro. Moment ten zrewolucjonizował rynek niewielkich sprzętów nagrywających do tego stopnia, że niemal każdy miał w swoim domu kamerę z właśnie tej serii. Co niektórzy jedynie wstrzymywali się z decyzją o zakupie, aby poczekać do momentu pojawienia się następcy. Czy słusznie?

Seria Hero 3 zawiera w sobie trzy, warte uwagi modele kamer sportowych: GoPro Hero 3+ Silver, 3 Black i 3+ Black. Każdy z tych nich wyróżnia się swoimi, indywidualnymi cechami, dlatego pokrótce je przytoczymy i podpowiemy, na które urządzenie warto się zdecydować. Niestety nie są one obecnie dostępne w sprzedaży.

Kamera sportowa GoPro Hero 3+ Silver to jeden z podstawowych modeli w opisywanej serii. Optyka w tym urządzeniu pozwala na nagrywanie filmów w jakości FullHD i robienie zdjęć z jakością odpowiadającą 10 megapikselom. Warto również zaznaczyć, że wideo może powstać w 60 klatkach na sekunde, co wygląda obiecująco pod względem płynności obrazu. Za komunikację z innymi urządzeniami odpowiada moduł WiFi działający bardzo dobrze, nie ma nagminnych problemów z łącznością.

GoPro Hero 3 Black to jednak z najlepszych kamer sportowych tej generacji. Jest to jeden z pierwszych modeli obsługujących rozdzielczość 4K. Należy ją jednak traktować jako gadżet, ponieważ rozwój technologiczny nie poszedł wystarczająco daleko, aby nagranie z taką szczegółowością było płynne. W rzeczywistości rozdzielczość 4K w Hero 3 Black pozwala na nagrywanie jedynie w 15 klatkach. Natomiast płynne nagranie możliwe jest do osiągnięcia już przy 2,7K, co wskazuje, że mimo wszystko postęp został poczyniony. Poprawiony został również moduł robienia zdjęć, ponieważ ich rozdzielczość wzrosła do 12 megapikseli. Wiele do życzenia pozostawia WiFi, a także wbudowana bateria.

Kamera GoPro Hero 3+ Black to poprawiony model Hero 3 Black. Poza wcześniej przybliżonymi parametrami ta wersja dysponuje również znacznie lepszym obiektywem szerokokątnym pozwalającym osiągnąć wyraźnie lepszą jakość filmów i zdjęć, pojemniejszą baterią, czy lepiej działającym modułem WiFi. Zmianie nie uległa płynność nagrań 4K, czy rozdzielczości.

GoPro Hero 4 – czy wady uległy poprawie?

W przypadku serii Hero oznaczonej numerem 4 omówimy dwie, naszym zdaniem najlepsze kamery sportowe. Czy są one lepsze od poprzedniej serii? Jak się przedstawiają ich funkcje? O tym poniżej.

Kamera sportowa GoPro Hero 4 Silver podobnie, jak swój poprzednik (Hero 3) nie ma możliwości nagrywania materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Jednak przy FullHD utrzymuje stałe 60 klatek na sekundę, co powinno być wystarczające nawet do publikacji filmu w sieci. Nowością w tym urządzeniu z serii GoPro Hero jest ekran LCD, który został zamontowany na tylnej ściance kamery. W wersji tej nie zmienił się również obiektyw, ponownie mamy do czynienia z okiem o rozdzielczości 12 megapikseli. Łączność realizowana jest za pośrednictwem Bluetooth i WiFi. Dzięki tym opcjom w dowolny sposób możesz synchronizować pomiędzy sobą poszczególne urządzenia elektroniczne.

Cena GoPro Hero 4 Silver: od 1700zł.

Kamera sportowa GoPro Hero 4 Black to obecnie najpopularniejsza kamera sportowa na Świecie. Jednocześnie jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie, co widać w jej możliwościach. Wcześniej wielokrotnie wspomniane nagrania w rozdzielczości 4K w tym sprzęcie charakteryzują się prędkością 30 klatek na sekundę, czyli najniższą gwarantującą płynny przekaz. Ponadto w rozdzielczości 2,7K użytkownik może nagrywać z prędkością 50 klatek na sekundę, a w FullHD aż w 120. Rozdzielczość aparatu nie uległa zmianie, ale dodany został tryb manualny gwarantujący kontrolę nad parametrami nagrywania. Z tylnej ścianki niestety zniknął ekran LCD.

GoPro Hero 4 Black cena: od 1600 zł

GoPro Hero 5 – seria przełomowa?

W 2016 roku światło dzienne ujrzał pierwszy model z interesującej serii Hero 5. Jak wypada na tle poprzedników? Jakie zmiany wprowadzonp? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

GoPro Hero 5 Session jest jednym z produktów, który nie tak dawno miał swoją premierę. Jest to bezpośredni następca Hero 4 Black, ale dysponuje widocznie słabszymi podzespołami i możliwościami. Na wstępie warto zaznaczyć, że rozdzielczość obiektywu została zmniejszona do 10 megapikseli. Natomiast rozdzielczość 4K możliwa jest do osiągnięcia na stałym poziomie 30 kl./s. Niewątpliwym przełomem jest wodoodporność oferowana już w standardzie, a nie jak to miało miejsce w przeszłości – po dokupieniu stosownej obudowy. Producent dodał również możliwość obsługi głosowej, integracji z dronami Karma, czy stabilizację obrazu.

Cena: od 1300 zł

Kamera sportowa GoPro Hero 5 Black to obecnie najnowsza kamera sportowa GoPro. Jednak względem poprzednika z dopiskiem „Black” nie wiele się zmieniło. Ponownie mamy do czynienia z 12 – megapikselową matrycą, czy 30 – klatkową płynnością filmów 4K. Na tylną ściankę wrócił 2- calowy ekran LCD, jednak w tym przypadku jest on dotykowy. Dodano stereo, a także funkcję zapisu zdjęć w formacie RAW. Nowością w przypadku filmów jest WDR, czyli funkcja polegająca na tym, że urządzenie automatycznie zmienia parametry w przypadku braku lub nadmiaru światła.

Cena GoPro Hero 5 Black: od 1800 zł.

GoPro Hero 6

Szóstka stała się naturalnym następcą piątki i jej ewolucyjnym rozwinięciem. Zastosowano tę samą matrycę 1/2,3″ ale po raz pierwszy GoPro miało radzić sobie z obrazem za pomocą własnego i nowego procesora obrazu GoPro GP1. Radził on sobie lepiej w wypadku kontrastowych przejść np. przy wyjeździe z ciemnego lasu w nasłonecznione miejsca, lepsza była też stabilizacja z trzyosiowym wsparciem żyroskopu. Wyposażono ją także w aplikację Quik, która odbierała dane z kamery przez WiFi i realizowała prezentację w kierunku mediów społecznościowych. Obraz generowany z szóstki także uległ widocznej poprawie, jednak nie na tyle, by zyskała ona wierne grono klientów. W porównaniu do piątki postęp był duży, ale nie aż tak drastyczny, by decydować się na zakup nowej wersji. Za to stała się dobrym startem dla tych, którzy jeszcze z GoPro nie mieli do czynienia. Miała tę samą obudowę i wyświetlacz jak popularna piątka, tę samą matrycę i nieco lepszą obsługę, co sprzyjało jej popularności jako pierwszego zakupu tego typu. Komendy głosowe zostały wzbogacone o najistotniejszy element – włączenie kamery poleceniem „turn on”, a samo urządzenie otrzymało także po raz pierwszy czterokrotny zoom optyczny, w dodatku bezstratny pod kątem jakości światła i obrazu.

Cena GoPro Hero 6 Black: od 1200 zł

GoPro Hero 7

Po sześciu generacjach GoPro doszło do wniosku, że potrzebna jest rewolucja. W dobie smartfonów i powszechnych obudów wodoszczelnych kamery sportowe zaczęły mieć pod górkę i coraz trudniej radziły sobie na rynku. Siódemka miała tę sytuację odmienić. Do tej pory firma skupiała się na poprawianiu jakości obrazu i działania kamery, teraz nowością był rewolucyjny system stabilizacji HyperSmooth. Działał on tak sprawnie, że w momencie ukazania się rejestrowane przez urządzenie filmy można było do złudzenia pomylić z tymi oferowanymi przez dużo droższe kamery oparte o system stabilizacji typu gimbal. Kamera fantastycznie radziła sobie z drganiami pod każdym kątem, potrafiła płynnie rejestrować obraz nawet z kasku rowerzysty jadącego po schodach. Nowością był też TimeWarp, tryb hyperlapse korzystający w pełni z usług HyperSmooth. Kamera posiadała też „zwykły” timelapse – można było przy jego użyciu stworzyć kapitalne historie, a ponieważ urządzenie potrafiło działać niezwykle długo, instalowano je np. na dziobach jachtów i po całym dniu tworzyło ono historię wycieczki w postaci animacji poklatkowej. Rewelacja. Na dodatkowy plus zasługiwał nowy interfejs – mimo tego, że w kamerze jest więcej ustawień menu niż w poprzednich generacjach, całość interfejsu została znacząco odchudzona i maksymalnie uproszczona. Kamera ma tylko dwa przyciski i dotykowy ekran z tyłu – nic więcej nie jest potrzebne. Na koniec warto odnotować fakt, że rejestrowane obrazy są kapitalnej jakości – w FullHD to aż 240 klatek na sekundę. Przy zastosowanej technologii, stabilizacji i wielkości zagadnienia związane z kręceniem filmów stały się znacząco prostsze. Do kompletu GoPro Hero 7 jest wodoszczelna bez dodatkowej osłony – to projekt wywodzący się z piątki, a teraz skutecznie rozwinięty. Reasumując, jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości czy kupować kamerę sportową, czy pozostać przy smartfonie – GoPro 7 skutecznie rozwiewał wszelkie zawahania.

Cena GoPro Hero 7 Silver: od 999zł

Cena GoPro Hero 7 Black: od 1549zł

GoPro Hero 8

Po piętnastu latach od premiery pierwszego GoPro, „Ósemka” wieńczy krętą drogę ewolucji tych urządzeń i jest bezsprzecznie najlepszym tego typu urządzeniem na rynku. Ma już wbudowane słupki montażowe, jest dwukrotnie lepiej przygotowana na uderzenia i wstrząsy. Obudowa wzorem rewolucyjnej siódemki jest już wodoszczelna bez dodatków. HyperSmooth 2.0 – i niech to wystarczy za rekomendację. Stabilizacja wyprzedza możliwości gimbali, i działa w każdym trybie pracy kamery. Ośmiokrotny slow-motion, tryby hyperlapse i timelapse – na pokładzie. Majstersztyk technologii i magii miniaturyzacji w zasięgu każdego amatora. Prostota obsługi i tryb superHDR do zdjęć. Ucieszy też funkcja, która nagrywa obraz po zrobieniu zdjęcia i pozwala wybrać idealną klatkę – chciałoby się rzec, nareszcie. GoPro Hero 8 to absolutny top, jeśli szukamy kamery na lata, poważnej i świetnie zrobionej a nie większej od mydelniczki – oto idealny wzorcowy wybór. Kamera debiutuje 20 października.

Cena Go Pro Hero 8: od 1899zł (sugerowana)

Jaką kamerę sportową GoPro kupić?

Wybierając kamerę sportową GoPro Hero, pamiętaj, aby sugerować się wyłącznie własnymi potrzebami. Różnice poszczególnymi modelami są niewielkie, dlatego zwracaj uwagę na szczegóły, ponieważ to one w tym przypadku odgrywają najważniejszą rolę.

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

One thought on “Jaka kamera sportowa GoPro?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *