Najlepsza lustrzanka: Canon czy Nikon?

W 2019 roku ponownie mamy do czynienia z konfliktem dwóch, najpopularniejszych marek związanych z lustrzankami: Nikonem i Canonem. W rzeczywistości problem mają jedynie początkujący fotografowie, ponieważ dokonanie prawidłowego wyboru lustrzanki w tym przypadku jest niezwykle trudne. Dlatego, ten artykuł będzie swoistym porównaniem wszystkich aspektów związanych z obiema markami. Krótko mówiąc, podpowiemy, jaki aparat jest najlepszy.

Canon czy Nikon: wygoda obsługi

W tej kategorii na prowadzenie wysuwają się lustrzanki Canona. Są one wręcz zaprojektowane do tego, aby je obsługiwać z należytą łatwością. Znaczna część najpotrzebniejszych przycisków na korpusie aparatu znajduje się głównie po prawej stronie, co pozwala na użytkowanie jedną dłonią. W lustrzankach Nikona nie wygląda to niestety tak prosto, ponieważ w aparatach tej marki przyciski są po obu stronach korpusu, co wymaga użycia obu rąk niemal zawsze, kiedy musimy zmienić ustawienia.

Poza wcześniej wymienionymi aspektami, aparaty tych producentów nie różnią się zbytnio pomiędzy sobą. Ich obudowa jest bardzo dobrze wyprofilowana, a wszystkie funkcje rozplanowane w sposób intuicyjny. Dzięki temu, nawet po krótkim czasie użytkowania, nie trzeba zastanawiać się nad tym, który przycisk odpowiada za zmianę balansu bieli, czy ekspozycji.

TOP 5 Lustrzanek Nikona – Ranking 2019

Jakość wykonania matrycy

Matryca jest najważniejszym podzespołem lustrzanki, bez względu na to, czy jest to Sony, Canon, czy Nikon. To właśnie dzięki niej może powstać wysokiej jakości zdjęcie. Wszystko jednak zależy od tego, jakiego rodzaju matryca została zastosowana, a także jakiej jest jakości.

W obu omawianych przypadkach mamy do czynienia z wysokiej jakości sprzętem, zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zastosowane matryce są należycie czułe, dokładne i idealnie współpracują z każdym obiektywem.

Canon czy Nikon: wizjery

Znaczna część lustrzanek obu producentów wyposażona jest w wizjer. Ponadto, w obu przypadkach jest on należycie wyraźny i nie zniekształca obrazu. Bardzo dużo w przypadku wizjerów zawdzięczać można użytej elektronice, ponieważ lwia część podzespołów tego typu opiera się na układach elektronicznych.

Canon czy Nikon: wady i zalety lustrzanek

Matryce w lustrzankach Canona i Nikona charakteryzują się niemal takimi samymi cechami. Jednak doświadczona osoba powie, że w sprzęcie pierwszego z wymienionych producentów są minimalnie słabsze. Jest to prawda, ale osoba dopiero poznająca fotografię nie zauważy różnicy. Mało tego, mimo słabszej matrycy wielu doświadczonych fotografów ceni sobie aparaty Canona i nie myśli o ich zmianie.

Produktom Nikona jednak nikt nie odbierze bardzo dobrych parametrów autofocusu. Tu jednak różnica jest bardziej znacząca, dlatego, jeśli zadajesz sobie pytanie „Canon czy Nikon?”, poznaj autofocus w obu urządzeniach jeszcze przed zakupem, gdyż może okazać się, że dany aparat pod tym względem nie będzie Ci odpowiadał.

Lustrzanki Canona z kolei przodują w kwestii edycji fotografii jeszcze w pamięci aparatu. Możliwe jest zastosowanie niemal dowolnych efektów, ale bazowe parametry zdjęcia pozostają bez zmian. Oznacza to, że w przypadku dużej części zdjęć może nie być konieczna obróbka, co skraca czas realizacji zlecenia, czy pozwala zaoszczędzić masę czasu. Ważną kwestią lustrzanek od Canona jest fakt, że, zarówno obiektywy, jak i korpusy są wyraźnie tańsze w porównaniu do Nikona. Aspekt ten może okazać się szczególnie ważny dla początkujących.

Jaką lustrzankę wybrać: Canon czy Nikon?

Pytanie „Canon czy Nikon?” zadaje sobie wiele osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Większość doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie powie, aby zwracać uwagę na szczegóły. My również się pod tym podpisujemy, ponieważ znaczna część parametrów bezpośrednio ze sobą koresponduje, a często są niemal identyczne. Dlatego warto skupić się na elementach takich, jak ceny korpusu i obiektywów, ergonomia obsługi, czy dodatkowe akcesoria. Zawsze pamiętaj, aby najlepszą lustrzankę wybierać względem swoich predyspozycji.

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • porównanie lustrzanek canon i nikon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *