Strona główna » Aparaty » Najlepsza lustrzanka: Canon czy Nikon?

Najlepsza lustrzanka: Canon czy Nikon?

W 2022 roku ponownie mamy do czynienia z konfliktem dwóch, najpopularniejszych marek związanych z lustrzankami: Nikonem i Canonem. W rzeczywistości problem mają jedynie początkujący fotografowie, ponieważ dokonanie prawidłowego wyboru lustrzanki w tym przypadku jest niezwykle trudne. Dlatego, ten artykuł będzie swoistym porównaniem wszystkich aspektów związanych z obiema markami. Krótko mówiąc, podpowiemy, jaki aparat jest najlepszy.

Canon czy Nikon: wygoda obsługi

W tej kategorii na prowadzenie wysuwają się lustrzanki Canona. Są one wręcz zaprojektowane do tego, aby je obsługiwać z należytą łatwością. Znaczna część najpotrzebniejszych przycisków na korpusie aparatu znajduje się głównie po prawej stronie, co pozwala na użytkowanie jedną dłonią. Nikon nie jest jednak w tym aspekcie znacząco gorszy – jest po prostu inny. Każdy użytkownik tej marki przyzna się, że nie zamieniłby się na inną. Lustrzankę zazwyczaj i tak trzymamy obiema rękoma, a profilowanie korpusu i jego chwyt są w tym przypadku wzorcowe. Poza tym system przycisk + pokrętło działający w Nikonie świetnie sprawdza się podczas pracy. Przednie przyciski (np. w serii D7X z lewej i prawej strony obiektywu) pozwalają na zmianę większości parametrów aparatu bez odrywania się od wizjera, a Nikon ciągle wierzy, że fotograf częściej używa wizjera niż wyświetlacza. Jeśli chodzi o ustawienia dla początkujących i amatorów, obie marki gwarantują należytą ergonomię i jakość wykonania. Reprezentują też pewien określony poziom, poniżej którego nie schodzą od lat.

Poza wcześniej wymienionymi aspektami, aparaty tych producentów nie różnią się zbytnio pomiędzy sobą. Ich obudowa jest bardzo dobrze wyprofilowana, a wszystkie funkcje rozplanowane w sposób intuicyjny. Dzięki temu, nawet po krótkim czasie użytkowania, nie trzeba zastanawiać się nad tym, który przycisk odpowiada za zmianę balansu bieli, czy ekspozycji.

TOP 5 Lustrzanek Nikona – Ranking 2022

Jakość wykonania matrycy

Matryca jest najważniejszym podzespołem lustrzanki, bez względu na to, czy jest to Sony, Canon, czy Nikon. To właśnie dzięki niej może powstać wysokiej jakości zdjęcie. Wszystko jednak zależy od tego, jakiego rodzaju matryca została zastosowana, a także jakiej jest jakości.

Współczesna matryca cyfrowa odpowiada za tę samą rolę, którą w aparatach analogowych spełniała klisza. Dlatego też aparaty, które mają matrycę tej samej wielkości, nazywa się pełnoklatkowymi. W segmencie urządzeń amatorskich i półprofesjonalnych równie popularna jest matryca APS-C, która ma wymiary nieco mniejsze niż pełna klatka. Nikon stosuje matrycę o wielkości 23,6×15,7, Canon – 22,2×14,8 mm. Stąd zdjęcia z Nikona mają nieco lepszą jakość chociaż to trudno zauważalne zwłaszcza na kitowych obiektywach. Canon zdecydowanie lepiej oddaje barwy, jest też „cieplejszy”. Nikon konkuruje szybkością migawki i zdjęciami przy słabym świetle – tam gdzie prostsze korpusy Canona nie zawsze sobie radzą, Nikon zrobi zadowalające zdjęcia przy wysokiej czułości i małym zaszumieniu.

W obu omawianych przypadkach mamy do czynienia z wysokiej jakości sprzętem, zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zastosowane matryce są należycie czułe, dokładne i idealnie współpracują z każdym obiektywem.

Bagnety

Oba aparaty różnią się mocowaniem obiektywu w produkowanych korpusach. Canon stosuje bagnet EF, wprowadzony w 1987 roku w miejsce starszego standardu FD i w zasadzie ogromna większość produkowanych przezeń szkieł będzie współpracować z korpusami. Nikon stosuje niezmiennie bagnet F, od 1959 roku. Jest to bagnet, który nie został zmieniony, gdy na rynku pojawił się system autofocus. Dzięki temu szkieł opartych na tej konstrukcji jest dziś ponad 400 i można je swobodnie instalować w aparacie – te z manualnymi ustawieniami aparat rozpozna i umożliwia ich zapis. Oprócz firmowych obiektywów Canon i Nikon mamy też całą masę producentów którzy produkują obiektywy do nich – jak Tokina, Zeiss, Sigma czy Tamron. Pojawiają się też nowi producenci jak Samyang którzy produkują tańsze zamienniki droższych obiektywów „firmowych”.

Canon czy Nikon: wizjery

Znaczna część lustrzanek obu producentów wyposażona jest w wizjer. Ponadto, w obu przypadkach jest on należycie wyraźny i nie zniekształca obrazu. Bardzo dużo w przypadku wizjerów zawdzięczać można użytej elektronice, ponieważ lwia część podzespołów tego typu opiera się na układach elektronicznych.

Canon czy Nikon: wady i zalety lustrzanek

Matryce w lustrzankach Canona i Nikona charakteryzują się niemal takimi samymi cechami. Jednak doświadczona osoba powie, że w sprzęcie pierwszego z wymienionych producentów są minimalnie słabsze. Jest to prawda, ale osoba dopiero poznająca fotografię nie zauważy różnicy. Mało tego, mimo słabszej matrycy wielu doświadczonych fotografów ceni sobie aparaty Canona i nie myśli o ich zmianie.

Produktom Nikona jednak nikt nie odbierze bardzo dobrych parametrów autofocusu. Tu jednak różnica jest bardziej znacząca, dlatego, jeśli zadajesz sobie pytanie „Canon czy Nikon?”, poznaj autofocus w obu urządzeniach jeszcze przed zakupem, gdyż może okazać się, że dany aparat pod tym względem nie będzie Ci odpowiadał.

Fotografowie po latach twierdzą, że Canon robi lepsze zdjęcia, a Nikon – aparaty. Można to twierdzenie obracać dowolnie – nie ma to najmniejszego znaczenia. „Wojna” tych producentów i ich zwolenników trwa od dekad, napędza kolejne pokolenia amatorów fotografii i jest, mówiąc oględnie, całkowicie bezsensowna. Aparat owszem, buduje przyjaźń z użytkownikiem na zasadzie określonych parametrów, które oferuje, ale to użytkownik, właściciel, ktokolwiek kto naciska spust migawki decyduje o tym, jak będzie wyglądać finalne zdjęcie. Dobry fotograf zrobi je za pomocą pudełka zapałek, kawałka światłoczułej kliszy i dziurki zrobionej szpilką. Napędzanie konfliktu nie ma sensu – najlepiej przed wyborem wziąć oba korpusy w dłonie, zrobić kilka próbnych zdjęć i zdecydować się na zakup. W obu przypadkach będzie on udany.

Jaką lustrzankę wybrać: Canon czy Nikon?

Pytanie „Canon czy Nikon?” zadaje sobie wiele osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Większość doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie powie, aby zwracać uwagę na szczegóły. My również się pod tym podpisujemy, ponieważ znaczna część parametrów bezpośrednio ze sobą koresponduje, a często są niemal identyczne. Dlatego warto skupić się na elementach takich, jak ceny korpusu i obiektywów, ergonomia obsługi, czy dodatkowe akcesoria. Zawsze pamiętaj, aby najlepszą lustrzankę wybierać względem swoich predyspozycji.

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • https://www rankingfotografa pl/lustrzanka-canon-czy-nikon/
[Ocen: 21 Średnia: 4]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *