Energia elektryczna jest niezbędna do prawidłowej pracy zarówno urządzeń klasycznych, przewodowych, jak i tych bezprzewodowych. W przypadku urządzeń drugiego typu, zasilanie realizowane jest przez baterie lub znacznie lepsze zamienniki w postaci akumulatorków. W związku z tym, ten wpis będzie poświęcony akumulatorkom do aparatu i dokonywaniu ich wyboru.
Spis treści:
Najważniejsze parametry akumulatorków do aparatu
Jednym z najważniejszych parametrów akumulatorków jest ich pojemność. Określana jest w mAh, czyli miliamperogodzinach. Interpretacja pojemności jest bardzo prosta. Wartość ta określa natężenie, z jakim może być zasilane dane urządzenie przez jedną godzinę. Przykład: akumulatorek o pojemności 3600 mAh może zasilać elektronikę prądem 3600 miliamperów przez jedną godzinę, co jest równoważne 3,6 amperom.
Jeśli chcesz, aby akumulatorek zasilał Twój aparat przez długi czas, wybierz ogniwo o maksymalnie wysokiej pojemności. W tej sposób zagwarantujesz sobie rzadsze ładowanie, a także oszczędzisz na dodatkowych kompletach akumulatorków.
Docelowo jednak, tej oszczędności nie musisz się bać i warto zainwestować w drugi zestaw. Generalnie dlatego, że jak głosi odwieczne prawo, energia w zasilaniu kończy się właśnie wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujemy. Gdzie wówczas szukać gniazdka i spędzić czas bezproduktywnie czekając na powtórne naładowanie? No właśnie. Poza tym, jeśli używamy podglądu zdjęć i ogólnie, jeśli aparat dużo pracuje na włączonym wyświetlaczu, dedykowana długość pracy akumulatorków może ulec skróceniu. Ich podstawowa zaleta jest taka, że gdyby stało się to w wypadku baterii, pozostaniemy całkowicie bez zasilania. Dlatego drugi komplet staje się nieodzowny, jeśli zamierzamy długo używać aparatu.
Do przechowywania akumulatorków możemy wygospodarować miejsce w etui czy torbie, zwłaszcza w nieco większych modelach są dodatkowe kieszenie przydatne dla takich drobiazgów. Jeśli aura nie dopisuje, a boimy się o sprzęt, można dokupić małe, dedykowane dla konkretnego rozmiaru saszetki, które będą doskonale izolować nasze źródło zasilania od zimna i wody.
Ilość cykli ładowania, jak sama nazwa wskazuje, określa ile ładowań jest w stanie „wytrzymać” dane ogniwo. Po odbyciu podanej ilości cykli rozładowań i ponownych naładowań jest do wyrzucenia, ponieważ nie ma możliwości regeneracji akumulatorka.
W przypadku akumulatorków do aparatu ważny jest jeszcze jeden parametr – zakres temperatury pracy. Jest on szczególnie istotny zwłaszcza wtedy, gdy planujesz użytkowanie aparatu w trudnych warunkach atmosferycznych. Znaczna część dostępnych na rynku akumulatorków źle znosi ekstremalnie niskie temperatury, dlatego zadbaj, aby wybierany przez Ciebie sprzęt charakteryzował się odpowiednim zakresem temperaturowym.
Bardzo ważnym parametrem jest tak zwany współczynnik samorozładowania. Jest to wartość, która określa ile energii straci naładowany, ale nieużywany akumulatorek. Dlatego ważne jest dokładne czytanie specyfikacji urządzenia. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym lepiej – niektóre akumulatory stracą mniej przez rok niż niektóre przez miesiąc.
Czy warto sugerować się ceną? Jeśli znamy określony model i wiemy, że jest dobry a trafia się promocja – warto się zainteresować. Natomiast przy normalnym zakupie nie warto oszczędzać. Jeśli są ku temu wątpliwości, warto pomnożyć ilość zestawów baterii, jakie musielibyśmy kupić by wytrzymały one tyle pracy ile akumulatorki. Cena zwróci się już po kilku, góra kilkunastu cyklach ładowania. Niektórzy używają swojego zestawu przez kilka lat.
Rodzaje akumulatorków do aparatów
Obecnie w sprzedaży mamy dostępnych kilka rodzajów akumulatorków. Aby dobrać odpowiedni do Twojego aparatu, w pierwszej kolejności radzimy zapoznać się z jego instrukcją obsługi lub specyfikacją techniczną dostępną na stronie producenta. W dokumentach tych poszukuj szczegółów dotyczących zasilania, a następnie zapamiętaj, jaki rodzaj baterii niezbędny jest do zasilania Twojego aparatu.
Teraz jedynie wystarczy, że zakupisz akumulatorki do aparatu zgodne z poznaną specyfikacją. Pamiętaj również, aby wybierać wyłącznie oryginalne ogniwa, ponieważ zamienniki nie zawsze wykonane są w prawidłowy sposób, co może w efekcie zakończyć się uszkodzeniem całego aparatu.
Jeśli chodzi o skład chemiczny, polecamy akumulatorki niklowo – wodorowe. Oferują one znacznie większą wytrzymałość, a także bardzo dużą liczbę cykli. Wybierając taki akumulatorek, znacznie ograniczysz konieczność jego wymiany, ponieważ przez nawet bardzo długi czas zachowa on swoją pojemność.
Akumulatory NiMH są jednocześnie obecnie najbardziej popularnym rodzajem tego typu zasilania. Modele Li-On (litowo – jonowe) prz takiej samej pojemności będą miały dwa razy więcej energii. Znajdziemy je najczęściej w lustrzankach jako podstawowe źródło zasilania. Przy czytaniu specyfikacji warto zwrócić uwagę, czy zakupione akumulatorki są gotowe do użycia, czy wymagają wcześniejszego załadowania.
Jaką ładowarkę do akumulatorków wybrać?
Podstawowym akcesorium, które powinno być integralną częścią każdego zestawu akumulatorków, jest ładowarka. Nie zastanawiaj się długo nad jej kupnem, ponieważ bez niej użytkowanie ogniw będzie niemożliwe.
Dobierając ładowarkę do akumulatorków, pamiętaj, że im nowszej generacji ogniwa wybierasz, tym wyższej jakości powinna być ładowarka. Ma to bezpośredni związek ze współpracowaniem sprzętu i szybkością ładowania.
Ładowarka do akumulatorków – Ranking 2022
Ponadto ładowarka powinna móc ładować jednocześnie cały komplet akumulatorów stosowanych w aparacie. Krótko mówiąc, jeśli Twój aparat potrzebuje do pracy dwóch akumulatorów, ładowarka powinna móc ładować w tym samym czasie dwa ogniwa. Dzięki temu ich użytkowanie będzie bezpieczniejsze, a napełnianie energią potrwa znacznie krócej.
Przed kupnem akumulatorków do aparatu, sprawdź nie tylko wymagania stawiane przez Ciebie i Twój sprzęt, ale również zapoznaj się z rankingiem akumulatorków do aparatów 2022. Zawiera on obecnie najlepsze ogniwa, które będą idealnie zasilać każdy sprzęt fotograficzny.