Lampa błyskowa. Jaką wybrać?

Z koniecznością doświetlenia fotografowanego obiektu lub osoby stykają się niemal wszyscy fotografowie. Zarówno doświadczeni, jak i początkujący adepci tej sztuki niemal zobowiązani są do zakupu lampy doświetlającej. Jednak, jaką lampę błyskową wybrać, aby móc przy jej pomocy idealnie doświetlać kadry? W dzisiejszym artykule przedstawimy nie tylko najważniejsze parametry lamp, ale również ranking lamp błyskowych 2019.

Zoom w lampie błyskowej

Wiele osób pewnie zapyta, dlaczego lampa błyskowa ma zoom? Otóż istotną rolę odgrywa on w momencie, gdy kąt „widzenia” obiektywu zmniejsza się. Wtedy automatycznie zwężany jest kąt emisji światła wywoływanego przez najlepszą lampę błyskową, dzięki czemu możemy uzyskać na zdjęciu bardzo ciekawy efekt oświetleniowy.

Podświetlenie punktów autofocusu przez lampę błyskową

Znaczna część najlepszych lamp błyskowych wyposażona jest w emiter światła podczerwonego. Przy jego pomocy możliwe jest doświetlenie punktów autofocusu w taki sposób, aby wyostrzenie obiektu przebiegało szybciej i znacznie lepiej.

Tryby Master i Slave w lampie błyskowej

Wiele lamp błyskowych posiada na swojej obudowie przełącznik oznaczony „Master/Slave”. Służy on do tego, aby zsynchronizować pomiędzy sobą kolejne lampy. Dzięki użyciu tej funkcji możliwe jest kompleksowe dostosowanie oświetlenia do panujących warunków.

Jaką lampę błyskową wybrać? Rodzaje lamp

Amatorskie lampy błyskowe najczęściej charakteryzują się niską wagą, a także kompaktowymi wymiarami. W związku z tym bardzo wygodnie jest je transportować w plecaku fotograficznym, czy nawet zamontowane na aparacie. Jednak problem pojawia się w bardzo trudnych warunkach. Wtedy może okazać się, że posiadana lampa błyskowa nie jest wystarczająca i jesteśmy w pewien sposób ograniczani.

Amatorska lampa błyskowa

Ponadto urządzenia tego typu najczęściej posiadają własne zasilanie, które zapewnia odpowiednio długi czas pracy zarówno aparatu, jak i samej lampy. Nie mniej jednak amatorskie lampy błyskowe polecamy jedynie na początku przygody fotograficznej, ponieważ nie oferują one wyraźnie wyższej mocy w porównaniu do standardowych lamp tworzących element konstrukcyjny aparatu.

Półprofesjonalne lampy błyskowe polecane są osobom, które posiadają już pewne doświadczenie fotograficzne. Cechują się znacznie lepszymi parametrami w porównaniu do lamp amatorskich, dlatego oferują znacznie szersze możliwości wykorzystania. Głowica lamp tego typu została zaprojektowana w taki sposób, aby obrót jej był możliwy w każdej płaszczyźnie, co pozwala na fotografowanie nawet w bardzo trudnych warunkach.

Ciekawą funkcją półprofesjonalnych lamp błyskowych jest zoom. Dopasowuje on kąt emisji błysku lampy do ogniskowej obiektywu. Dzięki temu możliwe jest zintegrowanie natężenia oświetlenia z parametrami obiektywu i aparatu.

Funkcje lampy błyskowej

Profesjonalne lampy błyskowe to najwyższa półka sprzętu fotograficznego przeznaczonego do doświetlania kadru. Ruch głowicy lampy jest znacznie większy, co pozwala na doświetlanie obiektów nawet bezpośrednio przed okiem obiektywu. Wartym nadmienienia jest fakt, że profesjonalne lampy błyskowe można idealnie zgrać z migawką aparatu za pomocą technologii podczerwieni lub radiowej.

Rodzaje montażu lampy błyskowej

Znaczna część aparatów wyposażona jest w specjalną stopkę montażową, która w żargonie fotograficznym nazywana jest „sankami”. To właśnie na tej stopce montowane są wszelkie akcesoria, w tym lampy błyskowe. Ponadto część aparatów umożliwia montaż lampy na boku aparatu, co jest wygodne w momencie fotografowania trudnych do doświetlenia obiektów.

Szczególnym przypadkiem najlepszych lamp błyskowych są te przeznaczone do makrofotografii. Montowane są bezpośrednio na obiektywie, dlatego gwarantują idealne oświetlenie nawet bardzo małych obiektów. Pamiętaj jednak, aby lampy do makrofotografii dobierać z przeznaczeniem do konkretnego modelu obiektywu.

Liczba przewodnia lampy błyskowej

Parametr ten określa nominalną moc lampy błyskowej. Interpretacja liczby przewodniej jest niezwykle łatwa, ponieważ określa ona najlepszą odległość fotografowanego obiektu od aparatu przy ustawieniach f/1 i ISO 100. Krótko mówiąc, przy tej odległości fotografowany obiekt będzie bardzo dobrze oświetlony.

Jaką lampę błyskową wybrać?

Wybór najlepszej lampy błyskowej może sprawiać nieco problemów. W pierwszej kolejności radzimy jednak, aby zastanowić się nad planowanym użytkowaniem urządzenia. W ten sposób możliwy będzie szybki dobór odpowiednich parametrów. Jeśli jesteś początkującym fotografem, wybierz prostą, amatorską lampę błyskową. Pozwoli Ci ona poznać wiele tajników fotografii, a także wyodrębnić dyscyplinę fotograficzną, którą planujesz zająć się w przyszłości.

Bardziej zaawansowane urządzenia kierowane są do osób zaznajomionych z fotografią. Ich możliwości są bardzo duże, dlatego sprawdzą się w każdych warunkach. Co więcej, jeżeli Twój budżet na to pozwala, zalecamy, abyś dokonał zakupu kilku lamp. W ten sposób znacząco zwiększysz swoje możliwości fotograficzne.

Nie zapomnijcie pochwalić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z lampami błyskowymi. Podzielcie się również informacjami, jakie lampy posiadacie w swoim arsenale.

Czekamy na Wasze komentarze z niecierpliwością!

Ranking najlepszych lamp błyskowych 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • lampa błyskowa nikon ranking
  • makrofotografia jaką lampę
  • najlepsza lampa błyskowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *