Filtr polaryzacyjny – czym jest i gdzie go kupić?

Filtr polaryzacyjny jest jednym z najważniejszych elementów profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Przy jego pomocy możliwe jest odmienienie zdjęcia bez konieczności dostosowywania ustawień aparatu, czy samego obiektywu. Wiele osób zapyta: Jak to możliwe? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Ponadto zamieszczę również ranking najlepszych filtrów polaryzacyjnych.

Jak działa filtr polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny jest dosyć niepozornym szkłem, jednak przy umiejętnym użytkowaniu pozwala na osiągnięcie wręcz niemożliwych efektów. Jego działanie opiera się na prawach fizyki, dlatego wcześniejsze ich poznanie jest kluczowe w zrozumieniu i nabyciu umiejętności posługiwania się filtrem.

Rozpoczynając wywód na temat działania polaryzatora najlepiej wyobrazić sobie promienie świetlne jako fale. Mają one góry i doliny, czyli zmieniają swoje natężenie. Fale te rozchodzą się we wszystkich możliwych kierunkach, ale rozłożone są równomiernie na jednej płaszczyźnie. Zatem filtr polaryzacyjny przepuszcza promienie o wybranej płaszczyźnie rozchodzenia się. Jest ona zawsze określona w specyfikacji danego filtra. Ponadto ważne jest ustawienie filtra, ponieważ dopiero po prostopadłym umiejscowieniu go względem padających promieni na zdjęciu zobaczymy zmiany.

Dlaczego stosuje się filtry polaryzacyjne?

Głównym zastosowaniem filtrów polaryzacyjnych jest konieczność pozbycia się niechcianych odbić na fotografii. Szczególnie często powstają one w krajobrazach miejskich, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością szyb, czy błyszczących przedmiotów. Wtedy po nałożeniu filtra światło odbierane jest w inny sposób, co pozwala na uchwycenie nawet mocno odbijających obiektów.

Inna dziedzina, w której sprawdzi się filtr polaryzacyjny, to fotografia produktowa. Zdjęcia wykonane różnego typu przedmiotom bez filtra najczęściej posiadają odbicia wynikające z konieczności użycia sztucznego światła, czy z bezpośredniej charakterystyki produktu. Po nałożeniu właściwego polaryzatora odbicia znajdujące się na produktach lub tle znikają, co pozwala na uzyskanie idealnej fotografii.

Filtry polaryzacyjne doceniane są również przez fotografów specjalizujących się w zdjęciach krajobrazowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozwalają one na niwelowanie odbić, dlatego odpowiednio dobrany polaryzator może znacząco poprawić kontrast, dzięki czemu możliwe będzie wyróżnienie granic pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Przy jakich zdjęciach krajobrazowych sprawdzi się filtr? Na przykład w momencie fotografowania nieba lub wody. Powierzchnie te, co prawda zbudowane są z innych substancji, jednak są jednolite, dlatego uzyskanie prawidłowego efektu na zdjęciu jest niezwykle trudne. W tym momencie z pomocą przychodzi filtr polaryzacyjny, dzięki któremu następuje uwydatnienie chmur, czy pozbawienie tafli wody niechcianych odbić światła słonecznego.

Rodzaje filtrów polaryzacyjnych

W fotografii mamy dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych:

Filtr kołowy, czyli taki, który za sobą posiada płytkę ćwierćfalową, czyli odpowiednio skonstruowaną soczewkę, po przejściu której światło zmienia swoją polaryzację. Działanie tych filtrów nie wpływa bezpośrednio na aparat i jego funkcje, dlatego przygodę z filtrami polaryzacyjnymi polecamy rozpoczynać właśnie od kołowych.

Liniowy filtr polaryzacyjny jest znacznie trudniejszy w stosowaniu. Światło w nim polaryzowane jest liniowo, dlatego może mieć bezpośredni wpływ na działanie aparatu. W szczególności mamy tutaj na myśli światłomierz odpowiedzialny za mierzenie natężenia i barwy światła, a także autofocus, z którego wciąż korzysta wiele osób.

Filtr polaryzacyjny – gdzie kupić?

Kupowanie filtra polaryzacyjnego polecamy w zaufanych sklepach fotograficznych. Decydując się na taki krok, mamy pewność, że otrzymamy wyłącznie oryginalny, pozbawiony wad sprzęt, a także, w razie potrzeby pomóc w dokonaniu wyboru może obsługa.

Warto również sprawdzić ofertę sklepów internetowych zawierających w swojej ofercie produkty fotograficzne. Kontakt z obsługą sklepów tego typu również jest możliwy, a sam zakup nie wymaga wychodzenia z domu, co jest niezwykle wygodne. Aby ułatwić wybór filtra polaryzacyjnego, poniżej udostępniamy ranking filtrów polaryzacyjnych 2019.

Ranking filtrów polaryzacyjnych 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • filtr polarycacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *