Jaki aparat kompaktowy kupić?

Pierwszymi kompaktami były wczesne aparaty marki Kodak. Dla wielu wzorem małego aparatu do kieszeni była legendarna Leica M, później – w naszych szerokościach geograficznych – Zorka 5 lub Smiena, które pełnymi garściami czerpały z doświadczeń Leiki. Dziś Leica to potężne koszty za wymiary, legendę i markę, skupmy się więc na tych aparatach, na które nas stać. Na przełomie dekady, do wczesnych lat osiemdziesiątych, w kompaktach pojawiał się autofocus, automatyczny tryb przewijania filmu, lampa błyskowa czy samowyzwalacz. Rewolucja cyfrowa w połowie lat dziewięćdziesiątych i miniaturyzacja elektroniki pchnęła rozwój tych urządzeń o lata świetlne. Zrobiła to tak mocno, że wyparty został nawet klasyczny wizjer – w jego miejsce pojawił się czytelny i duży wyświetlacz LCD, a małe kompakty nagrywają też filmy i mają nawet tryb manualny, jak w swoich dużych odpowiednikach. Aparat kompaktowy dla wielu osób jest jedynym sposobem na to, aby móc uwieczniać ulotne chwile w trakcie podróży, czy wspólnych spotkań. Urządzenia tego typu wybierane są głównie dlatego, że oferują wiele funkcji zamkniętych w minimalistycznej obudowie, a także nie wymagają wiele miejsca do ich przechowywania. Jaki aparat kompaktowy kupić? Sprawdź ranking i przeanalizuj nasze porady.

Jaki aparat kompaktowy? Wybieramy parametry aparatu

Na początku warto zwrócić uwagę, czy dany aparat kompaktowy posiada automatyczny tryb pracy. Jest to o tyle ważne, że wiele osób nie jest w stanie wykonać profesjonalną fotografię zwłaszcza na początku. Pomocny w tym momencie okaże się właśnie tryb automatyczny. Dzięki niemu w pełni automatycznie dobrane zostaną wszelkie parametry aparatu, aby tworzone zdjęcie było jak najlepsze.

Trzeba pamiętać, że na pokładach tych małych urządzeń pracują dość złożone systemy które pozwalają na dużą tolerancję błędów. Krótko mówiąc, my robimy zdjęcie, a aparat stara się dopasować parametry tak, by efekt końcowy był jak najlepszy. Ważna jest szeroka gama trybów, która wskazuje co zamierzamy fotografować. Tryby mają różne oznaczenia, np. sport, portret, pejzaż, nocny krajobraz itp. Wybranie trybu to przejście do konkretnych ustawień, o których my nie musimy wiedzieć, a aparat będzie próbował się dostosować – najczęściej z dobrym efektem. Dlatego też warto pomyśleć i o tym. Tryb automatyczny – jeśli jest to jedyny jakiego używamy – będzie też pułapką, ponieważ nigdy nie pozwoli nam na wyjście poza schematy nakreślone przez producenta. Dlatego wiele kompaktów pozwala na użycie trybu manualnego, który uczy kreatywnej fotografii. O ile zamierzamy się nią zajmować, jest on nieodzowny.

Rozdzielczość matrycy zawsze wybieraj zgodnie z zastosowaniem. W społeczeństwie przyjęło się stwierdzenie, że im więcej megapikseli ma matryca, tym lepiej. Nie jest to jednak prawdą, gdyż najlepszy aparat kompaktowy wyposażony być może w matrycę nawet 10 megapikseli i robić wysokiej jakości zdjęcia. Wszystko zależy natomiast od tego, jak przetwarzane są zdjęcia i jakiego rodzaju matrycę zastosowano. Zdecydowanie polecamy wybór aparatu kompaktowego z matrycą CMOS. Gwarantuje ona dobrze naświetlone zdjęcia, dobry kontrast i idealne oddanie kolorów.

⇒ Zobacz jaki aparat dla amatora kupić?

Fani fotografii amatorskiej wybierają aparat kompaktowy również ze względu na to, że często pozwala na nagrywanie filmów. Zatem, jeśli zależy Ci na tym, aby okazyjnie nagrywać filmy, zadbaj o to, aby materiał wideo tworzony przy użyciu Twojego najlepszego aparatu kompaktowego był wysokiej jakości. Pomogą Ci w tym opinie użytkowników, testy, a także parametry techniczne określone przez producenta.

Jaki aparat kompaktowy do 500 zł?

Decydując się na aparat kompaktowy do 500 zł, nie musisz znacząco ograniczać swoich wymagań. Ważny jest jednak umiar w wyborze funkcji dodatkowych, ponieważ to one najwięcej kosztują. Istotnym faktem jest, że aby robić wysokiej jakości zdjęcia, wystarczą nawet 2 megapiksele. Z powodzeniem pokażesz je rodzinie i znajomym na laptopie, czy wydrukujesz w standardowym formacie 10 x 15 cm.

W aparacie kompaktowym do 500 zł mimo wszystko nie może zabraknąć ekranu podglądu. Sprzęt ma być przede wszystkim praktyczny, dlatego nawet mały ekranik zda egzamin. Budżet jest wyraźnie ograniczony, jednak kieruj się w tym aspekcie swoimi wymaganiami. Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego ekranika – szukaj takiego aparatu kompaktowego, który ma wystarczająco duży podgląd.

Złącza to niestety inna bajka. Wiadome jest, że w aparacie kompaktowym do 500 zł możemy liczyć jedynie na podstawowe, dostępne w każdym sprzęcie złącza USB, karty microSD i ładowania. Warto jednak zadbać o to, aby nawet takie minimum znajdowało się w aparacie. Złącze USB jest obecnie najpopularniejsze wśród każdego sprzętu elektronicznego, jednak jeśli chodzi o karty pamięci – wszystko zależy od producenta.

Najczęstszym i jednocześnie dobrym wyborem jest gniazdo kart SD. Obecnie używane standardy, SDHC mogą swobodnie mieścić nawet 32, 64 czy 128GB danych, co przy możliwościach aparatu sprawia, że ilość zdjęć staje się nieograniczona. Starajmy się ograniczać wielkość kart, do umownych 16GB. Po pierwsze – są relatywnie tanie i najczęściej funkcjonują jako adapter kart microSD. Po drugie – są ogólnodostępne. Po trzecie – większość dobrych laptopów czy tabletów posiada takie gniazdo, co ułatwia szybki przesył zdjęć na pokład komputera. Po czwarte – rozmiar płyty DVD, gdybyśmy chcieli zdjęcia zrzucić na pamiątkę, to wciąż 4,7GB (ewentualnie 7GB), co oznacza, że trzy czwarte zdjęć będziemy musieli odrzucić. Świadomość ograniczonego miejsca ma mobilizujący wpływ – nad zdjęciem zaczniemy się zastanawiać, zamiast po prostu „pstrykać”. Nie jest to złe – ale celujmy w jakość, nie ilość.

Wybór aparatu kompaktowego pod względem źródła zasilania należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że droższe rozwiązanie nie musi być najgorsze. Mimo iż konieczne jest dokupienie akumulatorów i ładowarki może okazać się, że rozwiązanie to na dłuższą metę jest wygodniejsze. W momencie, gdy rozładuje nam się jeden komplet akumulatorków, możemy wymienić go na nowy, co pozwoli na kontynuowanie fotografowania. Pomyśl o tym przed wyborem sprzętu.

Najlepszy aparat kompaktowy do 2000 zł?

W tym budżecie możemy już nieco zaszaleć, jeśli chodzi o zastosowane funkcje dodatkowe. Szczególnie popularne są konstrukcje wyposażone w łączność bezprzewodową. Bez względu na to, czy wolimy NFC, czy WIFI – tym sprzętem warto się zainteresować. W aparatach kompaktowych do 2000 zł poszerzone są również funkcje i możliwości związane z nagrywaniem filmów. Decydując się na kompakta w tej kwocie, nie będziesz już ograniczany jakością materiałów wideo.

W kwocie 2000 zł warto również poszukać aparatów kompaktowych wyposażonych w autorskie funkcje danego producenta. Często są one znacznie nowocześniejsze w porównaniu do omawianych funkcjonalności standardowych.

Zastanawiając się, jaki aparat kompaktowy do 2000 zł kupić, nie zapomnij o absolutnej podstawie, czyli jakości wykonania i sposobu zasilania. Pochylenie się nad tymi aspektami jest obowiązkowe bez względu na posiadany budżet.

Wybór aparatu kompaktowego nie jest prosty zwłaszcza wtedy, kiedy mamy duże wymagania względem kupowanego sprzętu. Podczas analizowania kolejnych ofert i rankingów aparatów kompaktowych należy jednak zachować zimną krew, aby dokonać możliwie najlepszego wyboru. Pamiętaj, że wszystko zależy od posiadanego przez Ciebie budżetu. Jeśli chcesz dokonać zakupu aparatu kompaktowego do 500 zł, ogranicz swoje wymagania względem funkcji dodatkowych. Mając szerszy budżet taki, jak 2000 zł ograniczenia już Ciebie nie dotyczą. Zapamiętaj to, a na pewno kupisz najlepszy aparat kompaktowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *