Strona główna » Aparaty » Aparat dla amatora? Ceny i ranking 2022

Aparat dla amatora? Ceny i ranking 2022

O tym, jak wybrać aparat dla amatora pisaliśmy już w innym wpisie. Jednak nie poruszyliśmy w nim kwestii ceny, dlatego zrobimy to dziś. Jeśli zapoznałeś się już z podstawowymi parametrami aparatu, czas wybrać go pod względem posiadanego budżetu. Jaki budżet ustalić, aby kupić najlepszy aparat amatorski?

Aparat do 1000 zł – jaki wybrać?

Budżet ten pozwala na zakup dobrej jakości aparatu. Niezależnie od wybranego rodzaju, czy producenta otrzymasz sprzęt, który będzie dobrze radził sobie w standardowych warunkach, a także będzie charakteryzował się wysoce dopracowanym oprogramowaniem. Nie oznacza to jednak, że wybór szczegółowy możesz pozostawić przypadkowi.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na jakość optyki. Zrób kilka prostych zdjęć i kilka takich, które zmuszą aparat do większej pracy – na przykład z dużym zbliżeniem by sprawdzić jak obiektyw radzi sobie z ostrością i jakiegoś obiektu (koleżanki, kubka, torebki – czegokolwiek) pod światło – by zobaczyć jak urządzenie radzi sobie z kontrastowym oświetleniem. Inteligentny soft aparatu powinien tak dobrać parametry, by poradzić sobie z oczywistymi trudnościami. Brak karty pamięci? Poproś sprzedawcę, by Ci ją udostępnił. Dla zdjęć testowych większość sklepów z pewnością to zrobi.

Po drugie, jeśli już jesteś zadowolony z optyki, sprawdź ergonomię. Aparat musi – niezależnie od swojej wielkości – dobrze leżeć w dłoni. Prawy chwyt musi być pewny, a rozłożenie przycisków funkcyjnych na tyle intuicyjne, by nie mylić podczas wykonywania zdjęć. Często „mniej znaczy więcej” – trzeba o tym pamiętać. Pokrętło wyboru trybów (P,S,A,M – jeśli aparat je posiada, oraz typ zdjęć – nocne, portret itp.) musi chodzić lekko z zauważalnym oporem. Ważne też z której strony korpusu się znajduje. Jeśli z prawej, ktoś z większymi dłońmi będzie mieć kłopot z jego obsługą.

Po trzecie, zwróć uwagę na sposób zasilania. Nośnik pamięci to sprawa drugorzędna, ponieważ zazwyczaj rozstrzyga się on między popularnymi formatami, z dostępnością których nie ma problemu. Natomiast zasilanie to inna bajka. Jeśli aparat musisz ładować i ma wbudowany akumulator, rozładuje się gdy będziesz go najbardziej potrzebować – takie jest święte prawo złośliwości. W grę wchodzą więc wymienne jednostki zasilania. Doskonale jeśli będą to akumulatory – albo dedykowane dla danego aparatu, albo te które wyglądają jak baterie AA. I jednych i drugich warto mieć zdwojony komplet – by móc zmienić baterie, gdy aparat będzie ich potrzebować.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na przyciski umieszczone na obudowie aparatu. Ich rozłożenie jest niezwykle ważne, ponieważ do części z nich może być utrudniony dostęp, co będzie objawiać się trudnościami w obsłudze. Pamiętaj również, aby dobierać aparat dla amatora do konkretnych zastosowań. Jeśli zdjęcia będziesz robić okazyjnie – nie ma sensu kupować rozbudowanego sprzętu.

⇒ Dowiedz się jakie akumulatorki kupić, aby wytrzymały jak najdłużej.

Natomiast jeżeli Twoim celem jest nauka zaawansowanej fotografii – wybieraj raczej lustrzanki niż aparaty cyfrowe. Wyjątkiem są aparaty do zadań specjalnych, czyli urządzenia wyposażone w znacznie mocniejszą obudowę i podzespoły. Ich parametry są nie tylko wyższe, ale również całe urządzenie jest wyraźnie odporniejsze na kurz, wodę, czy nawet piach.

Przed zakupem zastanów się również, czy funkcja nagrywania wideo ma dla Ciebie znaczenie. Jeśli tak, radzimy wybierać aparaty umożliwiające nagrywanie materiałów wideo w fullHD. Jakość filmów z aparatu tego typu jest znacznie wyższa w porównaniu do smartfona, dlatego warto zastąpić preferowane urządzenie.

Zadbaj, aby Twój aparat amatorski posiadał dogodną dla Ciebie formę przesyłania plików. Bez względu na to, czy wybierzesz WiFi, czy standardowy kabel – opcja ta musi Ci jak najbardziej odpowiadać. No i nie zapomnij o automatycznym trybie robienia zdjęć, który na początku okaże się zbawienny.

Aparat dla amatora do 1500zł – wybieramy!

Wybierając aparat w tak dużym budżecie, radzimy, aby rozglądać się za wyższej klasy kompaktem lub aparatem wyposażonym w duży zoom. Wymienione typu aparatów pozwalają na komfortowe wykonywanie zdjęć nawet w trudnych warunkach. Ponadto obsługa ich jest niezwykle prosta, co w przypadku amatora ma istotne znaczenie.

W tej cenie dostaniemy się już na pułap zaawansowanych kompaktów oraz aparatów które można nazwać semikompaktami. Łączą one zamocowany na stałe obiektyw z doskonałą optyką (jak w np. aparatach Fuji czy Panasonic) z mocnym korpusem zawierającym bardzo dobre komponenty – dużą matrycę, wyświetlacz, ergonomię małej lustrzanki. Dodatkowo, świetnie sprawdzą się w podróży – nie zajmą dużo miejsca, szkła są w miarę uniwersalne (choć szukajmy jak zawsze możliwie jasnego) a korpusy są wytrzymałe i dość szczelne.

Warto pamiętać, że prostota obsługi aparatów dla amatorów do 1500 zł bezpośrednio wynika z zainstalowanego układu elektronicznego. Jest on na tyle zaawansowany, że pozwala nawet w aparacie zmieniać parametry zdjęcia tak, aby wyglądało jak najlepiej. Warunki również nie stanowią problemu, ponieważ do dyspozycji masz wiele trybów i predefiniowanych ustawień, dlatego wybranie odpowiednich parametrów zdjęcia nie zajmie dłużej niż parę minut.

Amatorski aparat kompaktowy

Kompakty w tej cenie oferują naprawdę dużo. Nie dość, że dysponują zaawansowaną elektroniką, to również często posiadają optykę znacznie wyższej klasy w porównaniu do aparatów dla amatora innego typu. Wybierając aparat kompaktowy do 1500 zł, zwróć uwagę na jasność obiektywu. W znacznej większości przypadków jest ona zbliżona, jednak po pewnym czasie poszukiwań znajdziesz sprzęt z wyraźnie lepszym parametrem światła.

Aparat dla amatora do 3000 zł

Mając tak pokaźny budżet na zakup aparatu dla amatora, możesz wybierać niemal dowolnie. Dlaczego „niemal”? Ponieważ każdy sprzęt fotograficzny powinien być wybierany pod względem zastosowań. Oznacza to tyle, że konkretny aparat musi spełniać swoje zadanie w pełnej rozciągłości. W tej części artykułu przedstawimy wszystkie „za” i „przeciw” każdej opcji.

Kompakt w tej cenie jest sprzętem, który zadowoli każdego. Obecnie jest to najwyższa półka aparatów tego typu, dlatego podzespoły w nich montowane często dorównują lustrzankom. Dlaczego warto kupić aparat kompaktowy dla amatora do 3000 zł? Głównie ze względu na jego niewielkie wymiary. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie posiadanie lustrzanki nie będzie mile widziane. W szczególności mamy tutaj na myśli fotografię reportażową, czy też miejską.

Poza tym kompakty do 3000 zł posiadają wiele, rozbudowanych funkcji takich, jak obsługa WiFi, czy możliwość manualnego sterowania parametrami zdjęcia.

Jeżeli interesuje Cię wyłącznie zakup lustrzanki – budżet w wysokości 3000 zł oznacza duże możliwości zakupowe. W kwocie tej radzimy, aby dobrać możliwie uniwersalny zestaw, czyli „body” półprofesjonalne i dwa obiektywy o różnych parametrach. Pamiętaj, że jest to sprzęt na początek, dlatego po poznaniu swoich preferencji fotograficznych możesz dowolnie zmienić obiektywy lub dokupić nowe i powiększyć swoje możliwości.

Lustrzanka dla amatora

Bezlusterkowce do 3000 zł

To stosunkowo młoda gałąź fotograficznej technologii. Są to aparaty mniejsze od klasycznych lustrzanek, pozbawiono je bowiem całkowicie układu pryzmatycznego w środku. Cały ciężar pracy przyjęła na siebie matryca i wyświetlacz z tyłu korpusu. Natomiast obiektywy i możliwości matrycy to ta sama półka co mocne lustrzanki, w niektórych przypadkach (Nikon Z7) przewyższająca je ceną i możliwościami. Bezlusterkowce są idealnymi kamerami i chętnie wykorzystuje się je w pracy eventowej. Dodatkowo, mają niewielką wagę i spore możliwości. Ich ceny nieustannie spadają ponieważ pojawia się ich na rynku coraz więcej.

Standardowo, przy sprzęcie tego typu polecamy zapoznać się z parametrami autofocusu i światła. Dodatkowo uważamy, że warto zapoznać się z szybkością urządzenia, gdyż długi czas uruchamiania lub wyostrzania spowoduje, że szybkie złapanie interesującego kadru nie będzie możliwe.

A Ty wybrałeś już swój amatorski aparat?

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • https://www rankingfotografa pl/jaki-aparat-dla-amatora/
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *