Aparat dla amatora? Ceny i ranking 2019

O tym, jak wybrać aparat dla amatora pisaliśmy już w innym wpisie. Jednak nie poruszyliśmy w nim kwestii ceny, dlatego zrobimy to dziś. Jeśli zapoznałeś się już z podstawowymi parametrami aparatu, czas wybrać go pod względem posiadanego budżetu. Jaki budżet ustalić, aby kupić najlepszy aparat amatorski?

Aparat do 1000 zł – jaki wybrać?

Budżet ten pozwala na zakup dobrej jakości aparatu. Niezależnie od wybranego rodzaju, czy producenta otrzymasz sprzęt, który będzie dobrze radził sobie w standardowych warunkach, a także będzie charakteryzował się wysoce dopracowanym oprogramowaniem. Nie oznacza to jednak, że wybór szczegółowy możesz pozostawić przypadkowi.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na przyciski umieszczone na obudowie aparatu. Ich rozłożenie jest niezwykle ważne, ponieważ do części z nich może być utrudniony dostęp, co będzie objawiać się trudnościami w obsłudze. Pamiętaj również, aby dobierać aparat dla amatora do konkretnych zastosowań. Jeśli zdjęcia będziesz robić okazyjnie – nie ma sensu kupować rozbudowanego sprzętu.

⇒ Dowiedz się jakie akumulatorki kupić, aby wytrzymały jak najdłużej.

Natomiast jeżeli Twoim celem jest nauka zaawansowanej fotografii – wybieraj raczej lustrzanki niż aparaty cyfrowe. Wyjątkiem są aparaty do zadań specjalnych, czyli urządzenia wyposażone w znacznie mocniejszą obudowę i podzespoły. Ich parametry są nie tylko wyższe, ale również całe urządzenie jest wyraźnie odporniejsze na kurz, wodę, czy nawet piach.

Przed zakupem zastanów się również, czy funkcja nagrywania wideo ma dla Ciebie znaczenie. Jeśli tak, radzimy wybierać aparaty umożliwiające nagrywanie materiałów wideo w fullHD. Jakość filmów z aparatu tego typu jest znacznie wyższa w porównaniu do smartfona, dlatego warto zastąpić preferowane urządzenie.

Zadbaj, aby Twój aparat amatorski posiadał dogodną dla Ciebie formę przesyłania plików. Bez względu na to, czy wybierzesz WiFi, czy standardowy kabel – opcja ta musi Ci jak najbardziej odpowiadać. No i nie zapomnij o automatycznym trybie robienia zdjęć, który na początku okaże się zbawienny.

Aparat dla amatora do 1500zł – wybieramy!

Wybierając aparat w tak dużym budżecie, radzimy, aby rozglądać się za wyższej klasy kompaktem lub aparatem wyposażonym w duży zoom. Wymienione typu aparatów pozwalają na komfortowe wykonywanie zdjęć nawet w trudnych warunkach. Ponadto obsługa ich jest niezwykle prosta, co w przypadku amatora ma istotne znaczenie.

Warto pamiętać, że prostota obsługi aparatów dla amatorów do 1500 zł bezpośrednio wynika z zainstalowanego układu elektronicznego. Jest on na tyle zaawansowany, że pozwala nawet w aparacie zmieniać parametry zdjęcia tak, aby wyglądało jak najlepiej. Warunki również nie stanowią problemu, ponieważ do dyspozycji masz wiele trybów i predefiniowanych ustawień, dlatego wybranie odpowiednich parametrów zdjęcia nie zajmie dłużej niż parę minut.

Amatorski aparat kompaktowy

Kompakty w tej cenie oferują naprawdę dużo. Nie dość, że dysponują zaawansowaną elektroniką, to również często posiadają optykę znacznie wyższej klasy w porównaniu do aparatów dla amatora innego typu. Wybierając aparat kompaktowy do 1500 zł, zwróć uwagę na jasność obiektywu. W znacznej większości przypadków jest ona zbliżona, jednak po pewnym czasie poszukiwań znajdziesz sprzęt z wyraźnie lepszym parametrem światła.

Aparat dla amatora do 3000 zł

Mając tak pokaźny budżet na zakup aparatu dla amatora, możesz wybierać niemal dowolnie. Dlaczego „niemal”? Ponieważ każdy sprzęt fotograficzny powinien być wybierany pod względem zastosowań. Oznacza to tyle, że konkretny aparat musi spełniać swoje zadanie w pełnej rozciągłości. W tej części artykułu przedstawimy wszystkie „za” i „przeciw” każdej opcji.

Kompakt w tej cenie jest sprzętem, który zadowoli każdego. Obecnie jest to najwyższa półka aparatów tego typu, dlatego podzespoły w nich montowane często dorównują lustrzankom. Dlaczego warto kupić aparat kompaktowy dla amatora do 3000 zł? Głównie ze względu na jego niewielkie wymiary. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie posiadanie lustrzanki nie będzie mile widziane. W szczególności mamy tutaj na myśli fotografię reportażową, czy też miejską.

Poza tym kompakty do 3000 zł posiadają wiele, rozbudowanych funkcji takich, jak obsługa WiFi, czy możliwość manualnego sterowania parametrami zdjęcia.

Jeżeli interesuje Cię wyłącznie zakup lustrzanki – budżet w wysokości 3000 zł oznacza duże możliwości zakupowe. W kwocie tej radzimy, aby dobrać możliwie uniwersalny zestaw, czyli „body” półprofesjonalne i dwa obiektywy o różnych parametrach. Pamiętaj, że jest to sprzęt na początek, dlatego po poznaniu swoich preferencji fotograficznych możesz dowolnie zmienić obiektywy lub dokupić nowe i powiększyć swoje możliwości.

Lustrzanka dla amatora

Hybryda do 3000 zł

Hybrydy, czyli aparaty amatorskie podobne parametrami do lustrzanki, lecz pozbawione lustra to również bardzo dobry wybór w podanej kwocie. Ich matryca jest na tyle duża, że pozwala na wykonywanie profesjonalnych fotografii. Ponadto sprzęt ten dysponuje zarówno wizjerem, jak i ekranem, dlatego możliwości kadrowania jest wiele.

Standardowo, przy sprzęcie tego typu polecamy zapoznać się z parametrami autofocusu i światła. Dodatkowo uważamy, że warto zapoznać się z szybkością urządzenia, gdyż długi czas uruchamiania lub wyostrzania spowoduje, że szybkie złapanie interesującego kadru nie będzie możliwe.

A Ty wybrałeś już swój amatorski aparat?

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • dobry aparat fotograficzny dla amatora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *