Strona główna » Obiektywy » Jaki obiektyw do portretów wybrać?

Jaki obiektyw do portretów wybrać?

Fotografia portretowa jest najczęściej wybieraną dziedziną przez młodych fotografów. Nie jest jednak łatwa, ponieważ idealne zdjęcie portretowe musi charakteryzować się wieloma, jasno określonymi cechami, takimi jak bardzo dobre odwzorowanie barw, oddanie charakteru osoby fotografowanej, czy pozbawienie wszelkich wad. Aby tak się stało, konieczne jest posiadanie odpowiedniego szkła. Jak wybrać najlepszy obiektyw do portretów?

Podstawy fotografii portretowej

Mylnym przeświadczeniem jest, że zdjęcie portretowe musi być wykonane w specjalnie do tego przeznaczony studiu fotograficznym. Tak naprawdę, tło fotografii tego typu może być dowolne, jednak całokształt musi odzwierciedlać charakter fotografowanej osoby. Ponadto należy pamiętać, że wykonanie portretu musi być poprzedzone dokładnym poznaniem zainteresowanej osoby, aby móc wybadać cechy charakteru, czy warte ukazania aspekty.

W portrecie ważne jest, aby był pozbawiony błędów. Konieczne jest wyeliminowanie efektu czerwonych oczu, błyszczącej skóry, czy braku ostrości. Ustrzec się przed tymi błędami można poprzez odpowiednie ustawienia aparatu, obowiązkowo na statywie, aby zdjęcie nie było poruszone. Lampa błyskowa znajdująca się przed modelem musi być skierowana na bok, a cała scena oświetlona w taki sposób, aby nie powstały niepotrzebne cienie. Dzięki temu autofocus nie będzie miał problemów z prawidłowym wyostrzeniem.

Obiektyw do portretów – rodzaj obiektywu

Podczas wykonywania portretów odległość pomiędzy modelem, a okiem obiektywu zazwyczaj jest stosunkowo niewielka. W związku z tym radzimy, aby wybierać obiektywy stałoogniskowe. Charakteryzują się one zastosowaniem znacznie lepszych układów optycznych, co pozwala na idealnie odwzorowanie barw na fotografii. Kosztem zoomu, fotograf zyskuje również możliwość znacznie lepszego kadrowania i ustawiania punktu ostrości.

Ogniskowa w obiektywie do portretów

Ustaliliśmy już, że najlepszy obiektyw portretowy charakteryzuje się stałą ogniskową. Teraz przyszedł czas na ustalenie jej wartości. Jeśli chcesz wykonywać dobre zdjęcia modelom, wybierz obiektyw o ogniskowej 50 mm. To najbardziej podstawowy, a zarazem najlepszy obiektyw fotograficzny pozwalający na uzyskanie najlepszych efektów. Bez względu na wybranego producenta, sprzęt tego typu charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i wszystkimi cechami obiektywu stałoogniskowego.

Parametr światła w obiektywie do portretów

Mimo iż scena jest bardzo dobrze naświetlona, radzimy, aby wybrać obiektyw do portretów o możliwie najniższym parametrze światła. Optymalnym wyborem będzie f/1.8 zapewniający bardzo dobre odwzorowanie barw i właściwy kontrast. Pamiętaj jednak, że im niższy jest parametr światła, tym wyższa jest cena danego obiektywu. Ma to bezpośredni związek z zastosowaną wewnątrz optyką.

Co trzeba sprawdzić przed zakupem obiektywu do portretów

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem obiektywu do portretów Canon lub innego producenta, sprawdź, czy dany sprzęt nie powoduje winietowania. Jest to sytuacja, w której rogi fotografii są wyraźnie zaciemnione. Pamiętaj, że efekt ten może występować również w obiektywie do portretów Sony, czy też Nikon. Aby być maksymalnie pewnym, szkło testuj na różnych wartościach przysłony, gdyż nie zawsze winietowanie widoczne jest przy standardowym ustawieniu.

⇒ Zobacz także: najlepsze obiektywy do makrofotografii w rankingu 2022!

Innym zjawiskiem, którym może być obarczony obiektyw portretowy to dystorsja. Efekt ten polega na tym, że obiekty na zdjęciu są wyraźnie zniekształcone, najczęściej w środkowej jego części. W kwestii tej również nie ma reguły odnośnie do występowania, dlatego sytuacja ta może wystąpić nawet w najlepszych obiektywach do portretów Nikon.

Obiektywy do portretów – Ranking 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *