Statyw do aparatu – jaki wybrać?

Statyw do aparatu jest niezbędny podczas robienia zdjęć w trudnych warunkach. Dzięki takiej stabilizacji sprzętu możliwe jest wykonanie idealnie nieporuszonej fotografii, która później może zostać okrzyknięta istnym dziełem sztuki. W pierwszej kolejności należy się jednak zastanowić, jaki statyw do aparatu kupić, aby być w pełni zadowolonym użytkownikiem. Zapraszamy do analizy parametrów i rankingu statywów do aparatu 2019.

Rodzaje statywów do aparatu

Już na samym początku czeka nas nie lada wyzwanie – należy zastanowić się, do jakich zastosowań będzie potrzebny statyw. Jest tak dlatego, że na rynku dostępne są różne rodzaje statywów do aparatu, a każdy z nich oferuje różne możliwości użycia i montażu sprzętu.

Jeśli planujesz uprawiać fotografię produktową, stołowy statyw do aparatu sprawdzi się idealnie. Sprzęt tego typu raczej nie charakteryzuje się zaawansowanymi parametrami, jednak do prostych zastosowań idealnie się sprawdzi. Warto wybierać mocniejsze konstrukcje stołowe. Posiadają one również znacznie więcej funkcji, co jest zauważalne podczas codziennego użytkowania.

Statyw standardowy, jak sama nazwa wskazuje, jest pewnym, niezaprzeczalnym standardem. Jest duży nawet po złożeniu, cechuje się również znacznie większą wagą. Większe gabaryty rekompensowane są jednak tym, że lustrzanka, czy aparat cyfrowy zamontowany na standardowym statywie do aparatu jest znacznie bezpieczniejszy. Możliwe jest zastosowanie dodatkowych obciążników, które zapobiegną wywróceniu się konstrukcji nawet przy wyraźnie cięższym aparacie.

Niestandardowe statywy fotograficzne przeznaczone są do zadań specjalnych. Oferują bardziej zaawansowane systemy montażu do różnych elementów otoczenia, czy mogą być też wyraźnie cięższe. To przy ich pomocy tworzone są najlepszej jakości zdjęcia, ponieważ pozwalają na znacznie więcej niż inne rodzaje statywów. Należy jednak pamiętać, że sprzęt tego typu jest znacznie droższy i wymaga pewnego zaznajomienia się z rynkiem.

Wysokość statywu do aparatu

Pierwszym, nieodłącznym parametrem każdego statywu do aparatu jest jego wysokość. Nie jest jednak wyrażana przez jedną wartość, a przez trzy: wysokość po rozłożeniu, wysokość po złożeniu i minimalną wysokością fotografowania.

Po rozłożeniu statyw powinien być wyższy od nas samych. W ten sposób sprzęt nie będzie ograniczeniem podczas fotografowania. Po złożeniu posiadany przez Ciebie statyw musi mieścić się w wygodnej torbie lub bagażniku auta. Tylko w ten sposób transportowanie sprzętu będzie w pełni bezpieczne i komfortowe. Minimalna wysokość fotografowania przyda się jedynie wtedy, gdy zamierzasz fotografować niewielkie obiekty usytuowane na ziemi lub lekko ponad nią.

Udźwig i waga najlepszego statywu do aparatu

Udźwig to parametr mówiący o tym, ile może maksymalnie ważyć sprzęt zamontowany na danym statywie. Warto zapamiętać, że jest to wartość graniczna, której przekroczenie może skutkować nawet całkowitym zniszczeniem aparatu i obiektywu fotograficznego. Mimo iż każdy statyw do aparatu ma odrębnie określone wartości udźwigu, możemy stwierdzić, że lekkie statywy udźwigną około 10 kg, standardowe około 20 kg, a statywy niestandardowe nawet ponad 25 kg.

Udźwig to parametr mówiący o tym, ile może maksymalnie ważyć sprzęt zamontowany na danym statywie. Warto zapamiętać, że jest to wartość graniczna, której przekroczenie może skutkować nawet całkowitym zniszczeniem aparatu i obiektywu fotograficznego.

W kwestii wagi trzeba zachować pewien umiar. Najbezpieczniej jest, kiedy statyw jest ciężki, jednak wtedy transportowanie go jest znacznie utrudnione. Stosowanie ciężkiego statywu do aparatu wymaga posiadania auta, co generuje koszty.

Jaki statyw do aparatu kupić?

Poza wymienionymi parametrami, podczas wyboru statywu fotograficznego warto zwrócić uwagę na jego nogi, stopki, głowicę i kolumnę. Szczególnie ważna jest głowica i nogi. Pierwszy element odpowiada za ruchy aparatem, dlatego powinien być solidnie wykonany, a manewrowanie zamocowanym sprzętem powinno odbywać się z pewnym oporem. Nogi statywu do aparatu są również istotne, ponieważ powinny one zapewniać stabilność na każdym podłożu.

Ranking statywów do aparatów 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • statywy stołowe do aparatu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *