Wybieramy dobry aparat na wakacje

Aparat  fotograficzny na wakacjach jest jednym z najważniejszych przedmiotów. To dzięki niemu mamy możliwość stworzenia pamiątkowych zdjęć, które będą budziły wspomnienia nawet przez wiele lat. Jednak, aby móc budować bazę wspomnień konieczne jest posiadanie odpowiedniego aparatu. Zatem, jak wybrać aparat na wakacje 2019?

Przed wybraniem aparatu na wakacje, poznaj umiejętności

Jeszcze przed dokonaniem wyboru aparatu, który spędzi z Tobą wakacje, zastanów się, jakie masz umiejętności fotograficzne. Kwestia ta będzie bardzo pomocna w kwestii wyboru aparatu posiadającego konkretne funkcje. Ponadto dobre określenie swoich zdolności w kwestii fotografii ma wpływ na cenę sprzętu, która często odgrywa istotną rolę.

Jeśli swoje doświadczenie z aparatem oceniasz jako słabe, czyli zdjęcia robiłeś okazyjnie, w trybie automatycznym – nie ograniczaj się tylko do tego. Wakacje są okresem, kiedy poznawanie nowych rzeczy przychodzi niezwykle łatwo, dlatego aparat pod względem funkcji dobieraj tak, aby nie ograniczał on Twoich umiejętności. Wtedy z łatwością będziesz mógł przejść w tryb półautomatyczny lub w pełni manualny i spróbować swoich sił.

Zasilanie aparatu na wakacje

Jeszcze zanim przejdziemy do rodzajów aparatów na wakacje, omówimy najkorzystniejsze sposoby ich zasilania. Jak wiadomo, w wakacyjnej podróży nie zawsze mamy dostęp do energii elektrycznej. W związku z tym radzimy, aby aparat przed wakacjami wybierać rozważnie, z myślą o czekających nas warunkach w miejscu wypoczynku.

Znaczna część aparatów zasilana jest przy pomocy baterii. Jest to opcja niezwykle wygodna w trakcie podróży, jednak trzeba być gotowym na to, że mogą się one rozładować. W tej sytuacji warto mieć drugi komplet. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamiana baterii na akumulatorki, które można powtórnie ładować. W ten sposób wyraźnie oszczędzasz pieniądze i czas, ponieważ akumulatory wolno się zużywają.

Aparaty z wbudowaną baterią również są wygodne w użytkowaniu, jednak w tym przypadku nie ma możliwości wymiany zasilania. Jeśli bateria rozładuje się w trakcie jazdy samochodem lub autokarem, wystarczy jedynie podłączyć ładowarkę samochodową. Problem może pojawić się jedynie wtedy, gdy nie mamy pojazdu lub gniazdka blisko siebie. Na to również jest sposób – powerbank. Jest to dodatkowy wydatek i obowiązek ładowania, ale nawet tak niepozorne urządzenie może uratować wakacje.

Rodzaj aparatu na wakacje. Który najlepszy?

Wybór rodzaju aparatu na wakacje to nie miały problem. Zawsze chcemy posiadać przy sobie jak najlepszy sprzęt, ale nie zwracamy uwagi na kwestie logistyczne. Wbrew pozorom są one bardzo ważne na wakacjach, ponieważ podróżowanie z dużym, ciężkim aparatem nie zawsze bywa przyjemne.

Na wakacyjnym urlopie najlepiej sprawdzają się aparaty kompaktowe. Znaczna ich część charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dlatego spakowanie aparatu nie będzie stanowiło problemu nawet w bagażu podręcznym. Ponadto, małe aparaty kompaktowe mają jeszcze jedną, ważną zaletę – nie rzucają się w oczy, są niezauważalne. Aspekt ten niesie za sobą dwa pozytywne skutki:

  • sprzęt mniej kusi złodziei czyhających na turystów,
  • fotografie okolicznych mieszkańców są bardziej naturalne.

Szczególnie ważna jest druga kwestia, ponieważ wiele osób na oko aparatu reaguje w taki sposób, jakby znajdowali się na wybiegu dla modelek. Automatycznie pojawiają się ustawione pozy i zdjęcie traci swoją naturalną magię. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji tego typu – wybierz mniejszy aparat fotograficzny na wakacje, ale pamiętaj, aby nie przesadzać z miniaturyzacją.

Lustrzanka jako aparat urlopowy sprawdzi się prawie idealnie. Dlaczego prawie? Fotografując lustrzanką, można wykonać wysokiej jakości zdjęcia pozbawione błędów, jednak sprzęt ten bywa ciężki. Oznacza to, że może nie zmieścić się w bagażu podręcznym i zajmie miejsce w głównej walizce, co będzie wiązało się z zabraniem mniejszej ilości ubrań, czy innych przedmiotów.

Parametry najlepszego aparatu na wakacje

Pierwszym parametrem, na który musisz zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru aparatu na wakacje, jest matryca i jej wielkość. Mamy tutaj na myśli jednak nie wartość w megapikselach, a wielkość fizyczną, czyli rozmiar matrycy.

Jeśli zależy Ci na wyjątkowych pamiątkach wakacyjnych, wybierz aparat o możliwie jak największej matrycy. Dzięki temu  będzie  na nią padać znacznie więcej światła, co rozświetli zdjęcia i poprawi ich jakość. Jeżeli chodzi o typ matrycy, polecamy CMOS. Sprzęt w nie wyposażony nie jest drogi, ale pozwala na wykonywanie naprawdę wysokiej jakości fotografii. Ponadto matryca CMOS może być wyposażona w szereg funkcji dodatkowych, dzięki którym robienie zdjęć będzie łatwiejsze.

⇒ Zobacz też: Ranking aparatów kompaktowych 2019!

Chcesz mieć wysokiej jakości zdjęcia z wakacji? Wybierz aparat posiadający zoom optyczny. Co to oznacza? W znacznej części aparatów nawet kompaktowych zamontowano układ optyczny pozwalający na przybliżanie przy użyciu jego pomocy. Optyczne przybliżenie pozwala na idealne wyskalowanie zdjęcia, bez straty jakości, jak ma to miejsce w przypadku zoomu cyfrowego. Wybierając aparat na wakacje, nie zapomnij także o szybkim autofocusie pozwalającym na błyskawiczne robienie zdjęć.

Zanim przejdziemy do pozostałych aspektów dotyczących wyboru aparatu fotograficznego na wakacje, skupmy się na jeszcze jednej kwestii – GPS. Dzięki funkcji ukrytej w tych trzech, magicznych literach będziesz mógł stworzyć wyjątkową pamiątkę, jaką jest trasa odbytej wycieczki wraz ze zdjęciami. Temat wyboru aparatu z gps opisaliśmy w innym wpisie, dlatego teraz jedynie wspominamy o tej funkcjonalności.

Aparat na wakacje – sprzęt do zadań specjalnych

Planując wakacje w trudnych warunkach, pomyśl również o sprzęcie. Jeśli tam, gdzie będziesz na urlopie, pogoda nie będzie rozpieszczać, warto dysponować aparatem odpornym na różne warunki atmosferyczne. W sprzedaży dostępne są urządzenia wodoodporne, wodoszczelne, czy pyłoodporne. Co prawda, kosztują one znacznie więcej w porównaniu do standardowych aparatów, jednak ich zakup uchroni Cię przed utratą wartościowych pamiątek w postaci zdjęć.

W przypadku wybranych urządzeń dostępne są również wysokiej jakości akcesoria zapewniające należytą ochronę. Jeśli nie stać Cię na aparat do zadań specjalnych, rozejrzyj się za sprzętem, do którego możliwe jest dokupienie dodatkowych akcesoriów.

Zbliżające się wakacje to idealny powód do zakupu aparatu. Jednak w tym okresie należy zawsze pamiętać o czekającym wypoczynku i warunkach panujących w danym miejscu. Odgrywają one szczególne znaczenie, gdyż nie każdy sprzęt przeznaczony jest do zadań specjalnych. Zatem, zastanawiając się, jaki aparat na wakacje wybrać kieruj się zdrowym rozsądkiem i rankingiem aparatów na wakacje 2019 znajdującym się poniżej.

Najlepsze aparaty fotograficzne na wakacje – Ranking 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • aparat kompaktowy na wakacje 2019
  • aparat na wakacje 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *