Strona główna » Aparaty » Lustrzanka dla amatora? Jaką kupić?

Lustrzanka dla amatora? Jaką kupić?

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią często mamy dylemat, na jaki aparat się zdecydować. Wybór jest bardzo szeroki. Od zwykłych kompaktów, przez aparaty bardziej zaawansowane, aż do w pełni manualnych lustrzanek. Wybierając swój pierwszy aparat, podejmuj rozważne decyzje, aby nie zniechęcić się na późniejszym etapie. Lustrzanka dla amatora – wybieramy lustrzankę dla laika.

Waga lustrzanki dla amatora – nie za wysoka!

Waga lustrzanki to pierwszy aspekt, na który swoją uwagę zwracają początkujący fotografowie. Jest tak, dlatego ponieważ sam korpus aparatu może ważyć nawet powyżej jednego kilograma. Pamiętaj, że aparat to nie tylko body, ale również oddzielny obiektyw, który również może charakteryzować się znaczną wagą.

Zwracanie uwagi na wagę sprzętu jest o tyle ważne, że ciężki sprzęt szybko zniechęca i nie jest wygodny podczas długotrwałego użytkowania. Toteż dla początkujących fotografów polecamy zakup lżejszego aparatu i obiektywu. Przed dokonaniem zamówienia zastanów się, jaka waga sprzętu fotograficznego jest dla Ciebie akceptowalna. Dopiero później dobierz pozostałe komponenty.

Z drugiej jednak strony większa waga nie jest dużą wadą. Cięższy aparat plus ciężki obiektyw oczywiście sporo waży i może powodować zmęczenie, jednak przy zachowaniu prawidłowej postawy (jedna ręka pod obiektywem, druga na spuście migawki, łokcie przy ciele) taki zestaw będzie bardzo stabilny. Masywna budowa minimalizuje w znacznym stopniu poruszenia aparatu, jest też elementem który chroni go przy upadkach, uderzeniach np. podczas przechodzenia w tłumie. Duży i mocny korpus znacznie lepiej znosi też ciężar potencjalnych obiektywów.

Matryca w lustrzance dla amatora – jaka będzie najlepsza?

Matryca jest jedynym światłoczułym elementem konstrukcyjnym aparatu. Właśnie dlatego wielu profesjonalistów zwraca uwagę na typ zastosowanej matrycy znacznie częściej, niż ma to miejsce w przypadku jej rozdzielczości. Obecnie w sprzedaży mamy 2 rodzaje matryc fotograficznych: CDD, CMOS i Live CMOS.

Biorąc pod uwagę te trzy rodzaje matryc, szczególnie mocno polecamy zakup lustrzanki dla początkujących wyposażonej w matrycę CMOS. Jest to obecnie najpopularniejszy typ matrycy montowany w aparatach wielu producentów. Są one na tyle uniwersalne, a zarazem profesjonalne, że przy ich pomocy możliwe jest wykonanie pełnowartościowego zdjęcia nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Ponadto po wybraniu odpowiednich ustawień łatwo możesz zadbać o odwzorowanie barw, czy kontrast bez konieczności korzystania z programów do obróbki grafiki.

Oczywiście wszystko kiedyś sięga swoich granic. Tak samo matryce i nasze zdjęcia. Kiedy z formatu JPG przejdziemy na RAW, może okazać się, że pierwotnie wybrana matryca będzie miała już małe możliwości. Można oczywiście wybrać nawet na początek aparat pełnoklatkowy (FX), ale tylko w wypadku posiadania odpowiednich pieniędzy. Dla amatorów skonstruowano wystarczająco mocne matryce CMOS, a ich nowsze generacje są coraz lepsze i produkują obrazki o bardzo dobrych właściwościach – ostre, nasycone i kontrastowe.

ISO a lustrzanka dla amatora

ISO to parametr mówiący o tym, jak bardzo światłoczuła jest zastosowana w lustrzance matryca. Im wyższe ISO możesz ustawić, tym mniej światła może być w fotografowanym pomieszczeniu. Warunki tego typu panują w plenerze, na imprezach klubowych, czy w momencie, kiedy nie posiadamy lampy błyskowej.

Ustawienie wysokiego ISO niesie za sobą pewne konsekwencje, o których każdy fotograf powinien zawsze pamiętać. Konsekwencjami tymi jest stopniowe wzrastanie szumów wraz z ustawianiem wyższego parametru ISO w lustrzance dla amatora. Fotograf – amator może w bardzo łatwy sposób uchronić się przed koniecznością redukcji szumów w programie graficznym. Wystarczy wybrać aparat posiadający funkcję automatycznej regulacji czułości. Wtedy mechanizm optyczny zastosowany w aparacie automatycznie ustawi ISO do danych warunków.

Już kilka lat temu firmy wypuszczały lustrzanki, które nie generowały znacznego szumu nawet przy ISO 800. Jednak zezwolenie by aparat dobierał czułość samodzielnie sprawi, że zrobi on to w sposób często nieprzewidywalny. Ponieważ współczesne matryce mają bardzo szeroki zakres czułości – od ISO 64 czy 100 do nawet 25600, aparat dobierze tę wartość automatycznie w zależności od pomiaru ilości światła w obrazie. Idąc tym tropem, zdjęcie płonącej świecy wyjdzie nam w tym trybie nieporuszone, ale ilość szumów w ciemnych częściach kadru będzie bardzo zauważalna. Oczywiście wynika to z osobistych predyspozycji i umiejętności fotografa, ale w wypadku automatycznego ISO i stosowania zewnętrznej lampy błyskowej możemy doznać nieprzyjemnego rozczarowania – zdjęcie wyjdzie ewidentnie prześwietlone. Dlatego mimo iż użyteczne wartości ISO w aparatach rosną, nic nie zastąpi nam gruntownej wiedzy o stosowaniu tego parametru i stosowanie się do tej wiedzy.

Czy stabilizacja obrazu w lustrzance dla amatora jest koniecznością?

Biorąc pod uwagę niewielkie doświadczenie, w lustrzance dla amatora stabilizacja obrazu jest elementem obowiązkowym. Często również jest tak, że obiektywy posiadają optyczną stabilizację, jednak sprzęt tego typu nie zawsze dodawany jest w zestawie razem z aparatem. Ponadto obiektywy ze stabilizacją bywają drogie, dlatego zakup ten może nadszarpnąć posiadany budżet.

Obiektyw do lustrzanki dla początkujących

Obiektywy to zupełnie inna para kaloszy. Obecnie na rynku jest ich na tyle dużo, że osoba niezaznajomiona wystarczająco z fotografią nie jest w stanie dokonać właściwego wyboru. Dlatego w tej części tekstu postaramy się doradzić Ci, abyś mógł wybrać najlepszy obiektyw do Twoich preferencji.

Ranking obiektywów dla początkujących 2022. Sprawdź polecane modele już teraz!

Obiektywy standardowe, czyli takie, które dołączane są do lustrzanek dla początkujących. Ich funkcje nie pozwalają użycia ich do specjalistycznych zastosowań. Już w czasach aparatów Zenit każdy interesujący się fotografią wiedział, że ludzkie oko ma ogniskową około 50mm i trzeba posiadać obiektyw o podobnej ogniskowej. Dzisiejsze obiektywy standardowe, tzw. kity (lub obiektywy kitowe) obejmują tę wartość najczęściej z obu stron ogniskowej. Dość duży zakres ma np. nowoczesny model Nikkora, 18-140mm stosowany w zestawach z lustrzankami tej firmy. Chris Orwig, jeden z mistrzów fotografii mówi że „najlepszy obiektyw to ten, który masz przy sobie”. Dobrze dobrany i prawidłowo obsługiwany nie zrobi może oszałamiających zdjęć, ale te poprawne – ostre, wyraźne – na pewno. A to podstawa w początkach fotograficznej drogi. Po opanowaniu standardowego szkła możemy poszukać dla siebie bardziej precyzyjnego narzędzia – stałoogniskowego, szerokokątnego czy typowo portretowego. Najczęstszym wyborem będzie szeroki kąt. Obiektyw szerokokątny dobrze jest zakupić w momencie, gdy poznamy już kilka tajników fotografii. Sprzętem tego typu można zrobić bardzo dobre zdjęcie w pomieszczeniu, czy na imprezie w pomieszczeniu.

Lustrzanka z obiektywem standardowym

Obiektyw stałoogniskowy, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się stałą ogniskową. Mimo iż nie posiada on przybliżenia, polecamy go na początek nauki fotografii. Przy jego pomocy nauczysz się poprawnego kadrowania, naświetlania fotografii, czy poznasz owocne techniki związane z fotografią. Jako pierwszy obiektyw stałoogniskowy do lustrzanki dla amatora zalecamy wybierać taki, którego ogniskowa plasuje się na poziomie 50 mm. Jest to pewien standard, który wykorzystywany jest również przez zaawansowanych fotografów.

Obiektyw stałoogniskowy 50 mm

Teleobiektywy są klasą samą w sobie, jednak korzystanie z nich może przysporzyć kilka kłopotów. Są wyraźnie cięższe i wymagają poznania znacznie większej ilości ustawień w porównaniu do obiektywów innego typu. Jednak korzystając z nich, wykonasz najlepszej jakości zdjęcia krajobrazowe, dynamiczne, czy imprezy plenerowe, a nawet masowe. Oferują potężne przybliżenie, ale zarazem wymagają często użycia dodatkowego statywu. Bez wątpienia teleobiektywy nie są przeznaczone dla amatorów, ale zwieńczają wieloletnią karierę fotografa.

Teleobiektyw pozwala na fotografowanie odległych obiektów.

Wada wzroku? Jest autofocus!

Autofocus docenią fotografowie, którzy mimo wady wzroku zdecydowali się na spełnianie się w pasji fotografa. Dzięki tej funkcji aparat samoczynnie ustawi właściwą dla danego kadru ostrość, dzięki czemu nie będziesz skazany na komentarze dotyczące rozmazanego zdjęcia. Poszukaj jednak lustrzanki, która oferuje pojedynczą pracę autofocusu. Oszczędzisz w ten sposób baterię, jednocześnie ciesząc się dobrymi zdjęciami.

Osoby niezaznajomione z fotografią bez wątpienia powinny zdecydować się na ten pierwszy krok i poznać chociażby podstawowe informacje na temat tej dziedziny sztuki. Za tym przemawia fakt, że zakup lustrzanki dla amatora nie stanowi problemu. Wystarczy jedynie poznanie kilku istotnych parametrów i faktów fotograficznych i już możemy cieszyć się najlepszą lustrzanką amatorską.

Lustrzanka dla amatora, początkującego – Ranking 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *