Strona główna » Oprogramowanie » Jaki program do obróbki zdjęć? Ranking 2022

Jaki program do obróbki zdjęć? Ranking 2022

Profesjonalna obróbka zdjęć to etap pracy każdego fotografa. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze uda nam się wykonać zadowalające zdjęcie i wówczas konieczne jest przeprowadzanie fachowej edycji. Ponadto z obróbką zdjęcia mamy do czynienia, kiedy fotografią zajmujemy się zawodowo. Jaki program do obróbki zdjęć wybrać i czym kierować się przy zakupie? Sprawdźcie najważniejsze aspekty wyboru i ranking.

Funkcjonalność programu do obróbki zdjęć

Ilość dostępnych funkcji ma ogromne znaczenie podczas robienia dużych ilości fotografii. Jeśli będzie ich wystarczająco dużo, ominie Cię konieczność wykorzystywania dodatkowych programów, czy kupna oddzielnych modułów danego programu. Już na starcie zadbaj o to, czy program, nad którego zakupem się zastanawiasz, ma podstawowe funkcje takie, jak zaznaczanie na wiele sposobów, zmiana kolorów, czy dopasowanie efektów do danego zdjęcia.

Dzięki takim opcjom każde zdjęcie edytujesz w dowolny sposób, co pozwoli Ci uzyskać efekt, o jakim myślałeś już podczas robienia zdjęcia.

Waga programu do edycji grafiki

Mówiąc „waga” mamy na myśli ilość zajmowanego miejsca na dysku. Wbrew pozorom parametr ten jest istotny, ponieważ programy do obróbki zdjęć często potrzebują znaczne ilości przestrzeni do prawidłowej pracy. Jeszcze przed potwierdzeniem zakupu sprawdź, czy dany program z powodzeniem zmieści się na posiadanym przez Ciebie dysku. Dodatkowo weź poprawkę na to, że oprogramowanie jest ciągle aktualizowane i często wydawane są moduły poszerzające funkcjonalność.

Krótko mówiąc, warto zarezerwować miejsce na dysku, aby później nie okazało się, że nie możemy zainstalować dodatkowego, przydatnego nam modułu lub, co gorsza samego programu.

Obsługiwane formaty i cena programu do obróbki zdjęć

Jednym z elementów, na który musisz zwrócić uwagę przed kupnem programu o obróbki zdjęć, jest to, jakie formaty obsługuje. Zapamiętaj, że każdy aparat, nawet tego samego typu, ale wyprodukowany przez inną firmę może charakteryzować się zapisem zdjęć w innym formacie. Jeżeli pominiesz ten ważny aspekt, nie będziesz mógł swobodnie edytować zdjęć.

Aby sprawdzić obsługiwane formaty, radzimy przewertować instrukcję obsługi i porównać ją z bardzo dokładnym opisem wybieranego programu. Tylko wtedy zyskasz pewność, że wszystko jest ze sobą zgrane w należyty sposób.

⇒ Nie chcesz wydawać pieniędzy? Sprawdź najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć.

Nie będziemy oszukiwać, że ceny programów przeznaczonych do obróbki graficznej nie są niskie. Za licencję uprawniającą do użytkowania wybranego oprogramowania często trzeba zapłacić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. W tym miejscu warto się jednak zastanowić nad tym, jakie korzyści przyniesie zakup. Zastanów się, jakie zdjęcia będziesz w stanie robić, a także przemyśl, ilu klientów może zdecydować się na skorzystanie z Twoich usług. Jeżeli wyliczenia wykażą, że nawet dopiero po pewnym czasie inwestycja się „zwróci” – warto ją poczynić.

Wybór programu do obróbki zdjęć jest równie ważny, jak zakup aparatu. W tym aspekcie jednak należy zwracać uwagę na zupełnie inne parametry i cechy charakterystyczne. Szczególnie zwróć swoją uwagę na funkcje podstawowe i dodatkowe, a także na cenę, aby zanadto nie nadszarpnąć budżetu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do komentowania i sprawdzenia wpisu o darmowych programach do obróbki zdjęć.

Najlepsze programy do obróbki zdjęć – Ranking 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *