Strona główna » Aparaty » Aparat pomysłem na prezent? Czemu nie!

Aparat pomysłem na prezent? Czemu nie!

Jak się okazuje, aparat fotograficzny może być dobrym pomysłem na prezent. Dzięki temu osoba obdarowywana może rozwinąć nowe pasje, czy stać się posiadaczem sprzętu, o którym zawsze marzyła. Warto jednak wcześniej dokładnie przemyśleć swój wybór, aby nie okazało się, że aparat, który kupiliśmy, jest nieodpowiedni dla danej osoby. Zatem, jaki aparat wybrać na prezent?

Musimy poważnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obdarowywana przez nas osoba ma aspiracje do pasji, czy tylko amatorski zapał. Jeśli chcemy komuś zaszczepić chęć fotografowania, pomyślmy na początek o niedrogim, w miarę dobrym kompakcie. Jeśli to już ambitniejsza persona, no cóż – portfel musi być grubszy, a wymagania ściślej określone. Zakupy w okresie świątecznym kuszą niezliczonymi promocjami, więc aparat pod choinkę nie jest najgorszym pomysłem, zwłaszcza że można ustrzelić naprawdę korzystną relację ceny do jakości. Warto – zanim wybierzemy się na zakupy – gruntownie przemyśleć co chcemy kupić i jakie są oczekiwania adresata tych zakupów.

Dlaczego aparat jest dobrym pomysłem na prezent?

Aparat fotograficzny jest dobrym prezentem nie tylko dla osób, które interesują się fotografią, ale dla każdego, kto chciałby móc uwieczniać na zdjęciach poszczególne chwile swojego życia. Ponadto podarowanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego może pomóc rozwinąć danej osobie pasję, na którą nie było ją stać.

Aparaty fotograficzne w dzisiejszych czasach mają różne parametry i oferowane są w różnych cenach, dlatego też możliwe jest dobranie prezentu dopasowanego do naszego budżetu. Jednak, jeśli planujesz zakup sprzętu dla osoby, która jest Ci naprawdę bliska – nie oszczędzaj.

Jak wybrać aparat na prezent? Najważniejsze funkcje i parametry

Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje oraz parametry, którymi należy się kierować podczas wybierania aparatu fotograficznego na prezent.

Matryca w aparacie fotograficznym

Matryca jest najważniejszym elementem każdego aparatu fotograficznego, dlatego jej jakość powinna być ściśle dobrana do planowanego wykorzystania sprzętu. Jeśli dany aparat będzie prezentem dla osoby, która zajmuje się już fotografią, celuj w urządzenia z wyższej półki. W tym przypadku matryca powinna mieć rozdzielczość powyżej 10 megapikseli.

⇒ Obdarowywana osoba ma już aparat? Dobrym pomysłem będzie torba lub plecak na sprzęt fotograficzny.

Z kolei, gdy masz pewność, że osoba, której kupujesz prezent, będzie wykorzystywała go okazyjnie, na rodzinnych spotkaniach lub imprezach – nie musisz inwestować w zaawansowany aparat. Na co dzień z powodzeniem sprawdzi się sprzęt z 5-10 megapikselową matrycą wewnątrz.

Obiektyw

Zarówno w kompaktach, jak i lustrzankach obok matrycy jest to kluczowy element decydujący o finalnej jakości zdjęcia. W aparatach kompaktowych warto zwrócić uwagę na parametry zoom’u optycznego – im większy zakres, tym lepiej. Zoom cyfrowy to już tylko rodzaj aplikacji, która sztucznie „powiększa” obraz. Przy odpowiedniej stabilizacji aparat powinien zrobić dobre, nieporuszone zdjęcia w różnym oświetleniu i przy różnych czasach. Kompakty mają zazwyczaj dość silną stabilizację, z racji toku pracy a obiektywy są wbudowane na stałe. W wypadku lustrzanki wybór obiektywu to zagadnienie kluczowe. Jeśli zoom – to możliwie jasny i przemyślany. Dobrym zakupem dla fotoamatora będzie Nikkor 18-140, duży kitowy obiektyw o zadowalających właściwościach. Jeśli są większe ambicje – warto zainwestować w dedykowane szkła do odpowiednich prac. Na przykład, jeśli osoba robi pejzaż warto pomyśleć o szerokokątnej Tokinie 11-16mm, a jeśli celuje w portret doskonała będzie Sigma A 105mm. Wybór jest ogromny i wystarczy znać odpowiednie parametry by dokonać go dobrze. W niektórych przypadkach – zwłaszcza jeśli aparat na prezent już wybraliśmy – szkło może być równie dobrym pomysłem.

Stabilizacja obrazu

Bez względu na zaawansowanie w fotografii, stabilizacja obrazu musi znaleźć się w aparacie fotograficznym. Funkcja ta ma za zadanie pomóc fotografowi uzyskać ostry, nieporuszony obraz. Wybierając aparat ze stabilizacją obrazu, rozszerzasz późniejsze możliwości wykorzystania sprzętu.

Złącza i funkcje aparatu na prezent

Dzięki odpowiedniemu zestawowi złącz możliwe jest przesyłanie zrobionych zdjęć na dysk komputera lub wyświetlenie ich na zewnętrznym ekranie. Współczesne aparaty mają wbudowane złącza USB i – w wypadku tych lepszych – także HDMI. Różnić się mogą natomiast obsługiwanymi typami kart pamięci. Można wybrać między standardami CF i SD, przy czym te drugie są częstsze, łatwiej dostępne i tańsze, oferując te same pojemności. Plusem który za nimi przemawia – a który można przeoczyć – jest fakt, że ogromna większość laptopów a nawet część nowoczesnych telewizorów umożliwia odczyt zdjęć czy filmów z takich kart, bez użycia tradycyjnego kabla. Jeśli używamy formatu microSD włożonego w format SD (bardzo częste rozwiązanie), zrobione zdjęcia obejrzymy także na telefonie i tablecie.

Ponadto sprzęt, który chcesz podarować bliskiej osobie na komunię lub gwiazdkę, powinien również posiadać :

  • Wi-Fi,
  • GPS,
  • lampę błyskową,
  • zoom.

Ten artykuł zawiera jedynie podstawowe informacje na temat wyboru aparatu na prezent. Opisane parametry i funkcje mogą okazać się niezbędne dla przyszłego użytkownika, dlatego zwróć na nie szczególną uwagę. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat wyboru aparatu fotograficznego, sprawdź nasz tekst o najlepszych aparatach cyfrowych.

Najlepsze aparaty na prezent do 500 zł:

Aparaty na prezent do 2000 zł:

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *