Strona główna » Aparaty » Jaki aparat do 1000 zł?

1000 zł to dla wielu profesjonalnych fotografów niewielka kwota. Wbrew pozorom jednak możliwe jest kupno najlepszego aparatu w tej dosyć niskiej kwocie. Warto pamiętać, że nie będzie to sprzęt z najwyższej półki, ale przy jego pomocy możliwe będzie wykonanie satysfakcjonującej fotografii. Jaki aparat do 1000 zł kupić? Sprawdź najnowszy ranking aparatów do 1000 zł i podejmij decyzję!

Aparat ultrazoom do 1000 zł. Jaki wybrać?

W kwestii aparatów kompaktowych wypowiadaliśmy się w innym wpisie, dlatego zachęcamy do jego analizy. Toteż ten wpis rozpoczniemy od porad dotyczących zakupu aparatu ultrazoom w kwocie nieprzekraczającej 1000 zł.

Aparaty ultrazoom rozmiarami są znacznie większe w porównaniu do kompaktów. Wyposażane są w obiektywy wysokiej jakości i to właśnie z tego względu wymiarami często przypominają lustrzankę. Jak duży obiektyw, to i duże przybliżenie – ultrazoomy pozwalają na przybliżenie fotografowanego obiektu nawet 50 razy!

W pierwszej kolejności przy wyborze ultrazoomu sprawdź parametr najmniejszej ogniskowej. Jest to cyferka oznaczająca, ile światła wpada do obiektywu przy maksymalnym otwarciu przysłony. Ultrazoom jest z definicji obiektywem o dość sporej rozpiętości ogniskowych. W środku tego obiektywu pracuje dość dużo soczewek przez co bywają one dość ciemne. Za uniwersalne wartości minimalne przyjmuje się f/3.5 – f/-4. To dość światła, by zrobić dobre zdjęcie, choć trzeba pamiętać o tym, że w wypadku jego braku lub mniejszej ilości zdjęcia niekoniecznie będą idealne. Jeśli aparatu będziemy używać głównie w dzień, nie sprawi to nam różnicy. Przy bardziej eksperymentalnych zastosowaniach szybko dostrzeżemy ten mankament.

Duża rozpiętość ogniskowej oznacza też, że aparat musi mieć w miarę inteligentny system autofocus połączony z równie udaną stabilizacją obrazu. Dlaczego? Ponieważ duże zbliżenia spłaszczają perspektywę zdjęcia i każde drgnięcie ręki (którego nie da się niekiedy uniknąć) będzie skutkować jego rozmazaniem. Dlatego warto przeprowadzić odpowiednie rozpoznanie i dobrać aparat tak, by potrafił zrobić duże zbliżenia możliwie najmniej poruszone. Warto przy zakupie wykonać kilka testowych fotografii, jeśli nie jesteśmy pewni na jaki model się decydujemy.

Wybierając aparat do 1000 zł typu ultrazoom, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na najmniejszą wartość ogniskowej. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, fotografowanie w pomieszczeniach będzie znacznie, co będzie objawiać się tym, że fotografie wnętrz będą wymagały dodatkowej obróbki w programie graficznym.

Ultrazoom najczęściej wykorzystywany jest do dynamicznych zdjęć, dlatego warto zainteresować się sprzętem posiadającym optyczną stabilizację obrazu. Przy pomocy tej funkcji wykonasz nieporuszone zdjęcie nawet bardzo dynamicznej, trudnej do uchwycenia sytuacji.

Lustrzanka w kwocie do 1000 zł. Jak ją wybrać?

Warto pamiętać, że lustrzanka nawet słabej jakości pozwoli na wykonywanie znacznie lepszych zdjęć w porównaniu do kompakta, czy ultrazoomu. W aparatach tego typu stosowane są znacznie lepsze matryce, które czynnie przyczyniają się do jakości fotografii. Ponadto do lustrzanki możesz założyć dowolny obiektyw, który znacząco wpłynie na jakość zdjęć.

Często nawet niższe modele renomowanych producentów są w pełni kompatybilne z nawet bardzo drogimi obiektywami. Wynika to z konstrukcji lustrzanek i obecności kluczowego elementu jakim jest bagnet. Bagnet to rodzaj gwintu w który wpina się obiektyw. Zacząć możemy od podstawowych modeli a w miarę upływu czasu przechodzić do poważniejszych obiektywów o lepszym świetle. Wiele firm, jak choćby Nikon, celowo produkuje aparaty z tym samym bagnetem (w wypadku tej firmy jest to tzw. Bagnet F) by użytkownicy mogli zmieniać korpusy bez narażania się za każdym razem na konieczność dokupowania szkieł. Ma to też tę zaletę, że dla danego bagnetu wiele firm produkuje różne obiektywy – młodsze, starsze, większe i mniejsze. Ta różnorodność sprzyja polaryzacji cen, co z kolei pozwala na dobór szkła pod kątem własnego rozwoju. Dlatego posiłkując się internetem możemy kupić dwudziestoletni obiektyw za sto złotych, który będzie w pełni funkcjonalny, a kiedy przetestujemy daną ogniskową wybrać droższy i jaśniejszy nowoczesny model. Fotografia to przygoda. A to oferuje za każdym razem jej koloryt.

Przed zakupem konkretnego modelu lustrzanki warto sprawdzić, jak drogie są obiektywy do niej. Ta informacja szczególnie przyda się osobom, którym podoba się fotografia, ale nie posiadają znaczących środków na finansowanie swojej pasji. Dodatkowo radzimy, aby sprawdzić opinie na temat danego sprzętu w poszukiwaniu informacji na temat wygody użytkowania.

Jeśli czujesz się na siłach, aby robić bardziej zaawansowane fotografie własnymi siłami, wybierz lustrzankę do 1000 zł nieposiadającą trybu automatycznego. W ten sposób możliwe jest znacznie zminimalizowanie kosztów lub zainwestowanie w sprzęt potencjalnie wyższej klasy. Na każdym etapie wyboru lustrzanki pamiętaj również, że czeka Cię jeszcze zakup obiektywu, dlatego na body warto lekko zaoszczędzić.

Wybierając aparat do 1000 zł, zastanów się, jakiego sprzętu naprawdę potrzebujesz. Ultrazoom idealnie sprawdzi się w sytuacjach dynamicznych, podczas wydarzeń sportowych, czy szybko zmieniającego się otoczenia. Lustrzanka z kolei to sprzęt wyższej klasy. Przy jej pomocy wykonasz zdjęcia wysokiej jakości, ale musisz być na dodatkowe koszty w postaci konieczności zakupu lepszego obiektywu, czy statywu. Kompakt to klasyczny sprzęt fotograficzny najprostszej konstrukcji pozwalający na robienie zdjęć zadowalającej jakości. Pamiętaj, że ostateczny wybór należy do Ciebie.

Lustrzanki do 1000 zł – Ranking 2022

[Ocen: 2 Średnia: 1]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *