Jak zostać dobrym fotografem?

Zapewne wiele osób marzy dziś, aby zostać najlepszym fotografem, potrafić robić doceniane na całym świecie zdjęcia i zarabiać dużo pieniędzy. Wydaje Ci się, że spełnienie marzenia tego typu jest trudne? Masz rację, wydaje Ci się! Fotografem może zostać niemal każda osoba, a w tym wpisie przekażemy porady, które pokażą Ci to.

Najlepszy fotograf uczy się od najlepszych

Być może ta porada wyda Ci się niedorzeczna, jednak jest to prawda. Jeszcze przed poczynieniem jakichkolwiek zakupów, sprawdź fotografie wykonywane przez uznanych na całym świecie fotografów. Dlaczego? Dzięki temu wyrobisz swój styl, a także określisz, jaki styl fotograficzny najbardziej Cię pasjonuje. Poznanie twórczości innych osób ułatwi Ci dalszą drogę do sukcesu.

Teoria, czyli co najlepszy fotograf musi wiedzieć

Jeżeli poznałeś dorobek kilku, najwybitniejszych fotografów, czas przejść do nauki. W tym momencie możesz zarówno przeczytać i przeanalizować poradniki w Internecie, zakupić książki na tematy fotograficzne, czy zapoznać się z fotografem z Twojej okolicy. My polecamy ostatni sposób zdobywania wiedzy.

Poznanie okolicznego fotografa pozwoli Ci nabyć wiedzę praktyczną, często popartą niewielką praktyką. W ten sposób poczynisz pierwsze kroki w fotografii i poznasz poszczególne funkcje aparatu. Ponadto nauka w ten sposób jest znacznie ciekawsza i często nie wymaga nakładu finansowego.

Czas kupić sprzęt fotograficzny. Własna praktyka

Jeśli podczas nauki dojdziesz do wniosku, że fotografia jest tym, czym chcesz się pasjonować lub zarabiać na tym, pora dokonać zakupu sprzętu fotograficznego. Biorąc pod uwagę, że jesteś początkującym fotografem, zalecamy, aby wybrać aparat do 500 zł w zestawie z obiektywem. Kwota ta nie jest zbyt wygórowana, ale jednocześnie pozwala na zakup sprzętu, który na początku sprawdzi się idealnie.

⇒ Sprawdź jaki aparat dla amatora kupić w 2019 roku.

Ponadto warto zakupić komplet baterii, plecak fotograficzny, a także kilka kart pamięci. Taki zestaw pozwoli Ci rozpocząć w pełni samodzielną naukę. Nie zapominaj jednak o swoim mentorze, któremu regularnie pokazuj wykonane zdjęcia i poproś o ich recenzję. W ten sposób dowiesz się, w którym kierunku zmierzasz i wprowadzisz ewentualne korekty w swojej pracy.

Kariera zawodowego fotografa – pasmo wyzwań

No i nadszedł ten czas. Po wielu miesiącach, a często nawet latach nauki i wykonywania lepszych lub gorszych fotografii możesz pomyśleć o założeniu własnego, fotograficznego biznesu. W tym momencie powinieneś już posiadać dostosowany do konkretnych działań sprzęt. Ponadto musisz mieć również określoną dziedzinę fotografii, w której chcesz się spełniać, bo bez tego ani rusz.

Nie zapomnij o własnej wizytówce, czyli portfolio. Pozbieraj do tej pory wykonane fotografie i złóż je w pewną całość. Aby wszystko było zgrabne i zachęcające, pomyśl o wykonaniu albumu lub fotoksiążki. W ten sposób, na spotkaniu z potencjalnym klientem w szybki sposób zaprezentujesz swoje umiejętności. Warta uwagi jest również strona – wizytówka zawierająca Twoje fotografie. Dzięki niej zaoferujesz swoje usługi w Internecie.

Dobry fotograf ciągle się uczy!

Jeśli myślisz, że po otwarciu firmy i realizowaniu kolejnych zleceń możesz spocząć na laurach – mylisz się. Zawód fotografa wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności, aktualizowania posiadanego sprzętu, czy oprogramowania. Chcąc być najlepszym fotografem, zawsze podążaj za aktualnymi trendami, aby móc dobrze interpretować potrzeby klientów i oferować im najlepsze zdjęcia.

A Wy możecie już powiedzieć o sobie „jestem dobrym fotografem”? Podzielcie się swoim doświadczeniem fotograficznym w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *