Strona główna » Aparaty » Jaki aparat cyfrowy z wymienną optyką?

Jaki aparat cyfrowy z wymienną optyką?

Bezlusterkowce za sprawą możliwości i cech charakterystycznych zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Rozwiązanie zastosowane w aparatach tego typu ma zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak w chwili obecnej użytkowników sprzętu tej kategorii jest niezwykle dużo. Jeśli chcesz stać się jednym z nich – sprawdź, jaki aparat cyfrowy z wymienną optyką kupić. Zajrzyj również do rankingu bezlusterkowców, który przygotowaliśmy.

Bezlusterkowiec – czym jest?

Współczesny aparat bezlusterkowy to swoista wypadkowa między oczekiwaniami rynku i klientów, łącząca zalety mniejszych aparatów z dużymi. Nie jest to jednak kompromis między kompaktem a lustrzanką – należałoby wręcz kategoryzować te aparaty jako całkowicie nowe urządzenia i unikać ich porównań tak z mniejszymi, jak i z większymi braćmi. Jasne, posiadają cechy które ma każdy aparat cyfrowy, niezmienione są też zasady działania optyki. Podstawowa różnica wynika z faktu, że z korpusu wyeliminowano mechanizm lustra między wizjerem, optyką a pryzmatem pentagonalnym. Wszystkie te elementy okazały się zbędne, a ponieważ technologia pomknęła do przodu tak bardzo, umożliwiła skrócenie drogi między obrazem a matrycą właśnie poprzez usunięcie mechanizmu lustra. Wszystkie dane, służące do wykonania zdjęcia obserwujemy więc na tylnym wizjerze aparatu – jeśli aparat poza wyświetlaczem posiada tradycyjny wizjer optyczny, obraz w nim wyświetlany jest sztuczny i nie jest to bezpośredni „widok przez obiektyw” jak w wypadku lustrzanki. Brak wielu mechanizmów znanych z klasycznego aparatu umożliwił drastyczne zmniejszenie wielkości korpusów. Dlatego też są one zdecydowanie mniejsze – oczywiście do pewnego poziomu to duży plus, ale na dłuższą metę używanie dużych obiektywów może być kłopotliwe. To jednak inne zagadnienie. Mniejsze wymiary, ale przy zachowaniu możliwości wymiany obiektywów to duży plus bezlusterkowców. Doskonale nadają się też do filmowania a mniejsze gabaryty to łatwość przechowywania, transportu i obsługi. Wśród nieco droższych urządzeń – a są takie, które cenowo swobodnie zbliżają się do profesjonalnego sprzętu – matryce są pełnoklatkowe, oferując kapitalny obraz o dużej rozpiętości tonalnej. Mniejsze matryce znane z większości dobrych lustrzanek także są w nich obecne, dzięki czemu można swobodnie porównać obraz i przetestować możliwości urządzenia.

Co jest ważne podczas zakupu bezlusterkowca?

 

Matryca i jej rozmiar

Matryca jest najważniejszym elementem składowym każdego aparatu, dlatego jej odpowiedni wybór jest niezwykle istotny. W przypadku bezlusterkowców mamy do czynienia z matrycami w rozmiarach:

  • full frame – pełna klatka,
  • aps-c, czyli popularny crop,
  • 4/3 – jak sama nazwa wskazuje, matrycą tej wielkości wykonamy zdjęcie w formacie 4:3, świetnie sprawdza się przy wysokim ISO,
  • jeden cal – cechuje się niewielkimi wymiarami i pozwala na wykonanie zdjęcia dobrej jakości,
  • mniejszych niż 1 cal.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z miniaturyzacją sprzętu, gdyż mniejsze wymiary matrycy znacznie rzutują na jakość zdjęć. Mniejsza powierzchnia matrycy oznacza gęstsze rozłożenie pikseli, a co za tym idzie – może pojawić się ziarnistość zdjęcia nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych.

Wizjer w aparacie z wymienną optyką

Kwestia wyboru wizjera zależy od Twojego doświadczenia fotograficznego. Jeżeli poszukujesz bezlusterkowca na początek, zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się sprzęt posiadający zarówno ekran LCD, jak i wizjer elektroniczny. W ten sposób będziesz mieć możliwość kadrowania zarówno przy pomocy ekranu LCD, jak i w tradycyjny sposób. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy z fotografią wiążesz dalszą przyszłość i zakup lustrzanki, która umożliwia kadrowanie wyłącznie wizjerem optycznym.

Z kolei, gdy bezlusterkowiec będzie Twoim dodatkowym aparatem, lub dotychczas fotografowałeś lustrzanką – zdecyduj się na wizjer elektroniczny. Nie będziesz musiał walczyć z nawykiem pochylania się do wizjera, a jednocześnie zaliczysz przeskok technologiczny.

Stabilizacja obrazu w aparacie z wymienną optyką

Wiele osób wybierając aparat, nie zwraca uwagi na szczegóły związane z systemem stabilizacji obrazu. Jest to niestety błąd, ponieważ zarówno obiektyw, jak i korpus może być wyposażony w tę funkcję i nie jest to bez znaczenia.

Znacznie lepiej sprawuje się stabilizacja usytuowana w korpusie aparatu. Dzieje się tak dlatego, że została ona opracowana z myślą o danym urządzeniu. Dzięki temu działa zdecydowanie wydajniej i lepiej niweluje wszelkie drgania. Ponadto decydując się na aparat z wymienną optyką posiadający stabilizację, nie ograniczamy się w kwestii obiektywów, możemy zamontować nawet w pełni manualny bez utraty cennej stabilizacji.

Dlaczego warto kupić bezlusterkowca?

Aparaty cyfrowe z wymienną optyką niewątpliwie są przyszłością fotografii. Już dziś oferują wiele przydatnych funkcji, których nie znajdziemy w nawet najbardziej zaawansowanych lustrzankach. Dzięki temu rosną możliwości wykorzystania aparatu. Dodatkowo warto wspomnieć, że sprzęt tego typu jest również tańszy, a jakością nie odbiega od dotychczas znanych rozwiązań.

Trzeba też pamiętać, że obecnie wszyscy potentaci fotograficzni uważają aparat bezlusterkowy za przyszłość współczesnej fotografii cyfrowej. Ich technologia z pewnością będzie rozwijana i kształtowana przez kolejne pokolenia fotografów. Nie znaczy to, że klasyczna cyfrowa lustrzanka zniknie – ale będzie miała młodszego brata, który będzie równie bogaty w możliwości. Warto wziąć udział w tej przygodzie.

Ranking bezluterkowców 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *