Jaki aparat cyfrowy z wymienną optyką?

Bezlusterkowce za sprawą możliwości i cech charakterystycznych zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Rozwiązanie zastosowane w aparatach tego typu ma zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak w chwili obecnej użytkowników sprzętu tej kategorii jest niezwykle dużo. Jeśli chcesz stać się jednym z nich – sprawdź, jaki aparat cyfrowy z wymienną optyką kupić. Zajrzyj również do rankingu bezlusterkowców, który przygotowaliśmy.

Bezlusterkowiec – czym jest?

Bezlusterkowiec  łączy w sobie wiele cech lustrzanek i standardowych cyfrówek. Najbardziej cenioną funkcją sprzętu tego typu jest fakt, że wszystkie zdjęcia wykonane przy jego pomocy zapisywane są na karcie pamięci w formacie cyfrowym, dzięki czemu nie ma problemu z obróbką fotografii.

Ponadto w każdej chwili fotograf ma dostępny podgląd tego, co znajduje się w oku aparatu na wygodnym ekranie LCD. W ten sposób możliwe jest fotografowanie w dowolnej pozycji i dokonanie zmian ustawień w bardzo przystępny i prosty sposób.

Kolejną, istotną cechą charakterystyczną bezlusterkowców jest ich rozmiar. Są bezapelacyjnie mniejsze w porównaniu do lustrzanek, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest je transportować. Osiągnięto to poprzez wyeliminowanie lustra, które w profesjonalnych lustrzankach zajmuje bardzo dużo miejsca w korpusie aparatu. Warto również zaznaczyć, że aparatem cyfrowym z wymienną optyką jesteśmy w stanie wykonać fotografię równie wysokiej jakości, jak w przypadku lustrzanki, dlatego sprzęt ten może być bardzo dobrą i tańszą alternatywą dla topowych urządzeń.

Co jest ważne podczas zakupu bezlusterkowca?

 

Matryca i jej rozmiar

Matryca jest najważniejszym elementem składowym każdego aparatu, dlatego jej odpowiedni wybór jest niezwykle istotny. W przypadku bezlusterkowców mamy do czynienia z matrycami w rozmiarach:

  • full frame – pełna klatka,
  • aps-c, czyli popularny crop,
  • 4/3 – jak sama nazwa wskazuje, matrycą tej wielkości wykonamy zdjęcie w formacie 4:3, świetnie sprawdza się przy wysokim ISO,
  • jeden cal – cechuje się niewielkimi wymiarami i pozwala na wykonanie zdjęcia dobrej jakości,
  • mniejszych niż 1 cal.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z miniaturyzacją sprzętu, gdyż mniejsze wymiary matrycy znacznie rzutują na jakość zdjęć. Mniejsza powierzchnia matrycy oznacza gęstsze rozłożenie pikseli, a co za tym idzie – może pojawić się ziarnistość zdjęcia nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych.

Wizjer w aparacie z wymienną optyką

Kwestia wyboru wizjera zależy od Twojego doświadczenia fotograficznego. Jeżeli poszukujesz bezlusterkowca na początek, zdecydowanie najlepszym wyborem okaże się sprzęt posiadający zarówno ekran LCD, jak i wizjer elektroniczny. W ten sposób będziesz mieć możliwość kadrowania zarówno przy pomocy ekranu LCD, jak i w tradycyjny sposób. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy z fotografią wiążesz dalszą przyszłość i zakup lustrzanki, która umożliwia kadrowanie wyłącznie wizjerem optycznym.

Z kolei, gdy bezlusterkowiec będzie Twoim dodatkowym aparatem, lub dotychczas fotografowałeś lustrzanką – zdecyduj się na wizjer elektroniczny. Nie będziesz musiał walczyć z nawykiem pochylania się do wizjera, a jednocześnie zaliczysz przeskok technologiczny.

Stabilizacja obrazu w aparacie z wymienną optyką

Wiele osób wybierając aparat, nie zwraca uwagi na szczegóły związane z systemem stabilizacji obrazu. Jest to niestety błąd, ponieważ zarówno obiektyw, jak i korpus może być wyposażony w tę funkcję i nie jest to bez znaczenia.

Znacznie lepiej sprawuje się stabilizacja usytuowana w korpusie aparatu. Dzieje się tak dlatego, że została ona opracowana z myślą o danym urządzeniu. Dzięki temu działa zdecydowanie wydajniej i lepiej niweluje wszelkie drgania. Ponadto decydując się na aparat z wymienną optyką posiadający stabilizację, nie ograniczamy się w kwestii obiektywów, możemy zamontować nawet w pełni manualny bez utraty cennej stabilizacji.

Dlaczego warto kupić bezlusterkowca?

Aparaty cyfrowe z wymienną optyką niewątpliwie są przyszłością fotografii. Już dziś oferują wiele przydatnych funkcji, których nie znajdziemy w nawet najbardziej zaawansowanych lustrzankach. Dzięki temu rosną możliwości wykorzystania aparatu. Dodatkowo warto wspomnieć, że sprzęt tego typu jest również tańszy, a jakością nie odbiega od dotychczas znanych rozwiązań.

Ranking bezluterkowców 2019

Innych fanów fotografii interesowało także:

  • bezlusterkowiec
  • nerka na aparat cyfrowy z wymienną optyką
  • ranking bezlusterkowców 2019 fotjoker

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *