Strona główna » Akcesoria » Lampa błyskowa. Jaką wybrać?

Lampa błyskowa. Jaką wybrać?

Z koniecznością doświetlenia fotografowanego obiektu lub osoby stykają się niemal wszyscy fotografowie. Zarówno doświadczeni, jak i początkujący adepci tej sztuki niemal zobowiązani są do zakupu lampy doświetlającej. Jednak, jaką lampę błyskową wybrać, aby móc przy jej pomocy idealnie doświetlać kadry? W dzisiejszym artykule przedstawimy nie tylko najważniejsze parametry lamp, ale również ranking lamp błyskowych 2022.

Po co mi lampa błyskowa?

Większość ciemnych scenerii, w których postaci znajdują się w ruchu, wymaga użycia lampy błyskowej. Często ta wbudowana w aparat jest niewystarczająca. W dodatku zdjęcia wykonane przy użyciu takich lamp często nie dają satysfakcji, dlaczego? Ponieważ lampa, zabudowana nad osią obiektywu, strzela światłem na wprost. Powoduje to duże rozjaśnienie pierwszego planu na zdjęciu i całkowicie ciemne tło. Często taki efekt jest pożądany, np. w portretach, ale znacznie lepiej wygląda rozświetlenie całego planu. W tym celu konieczny jest zakup dodatkowej lampy, najlepiej z głowicą, którą można obracać w wielu płaszczyznach. Umożliwia to nie tylko bardziej kreatywne podejście do światła, ale również wykorzystanie infrastruktury jako blendy. Światło odbite od ściany czy sufitu będzie miękkie i mniej kontrastowe, przez co zdjęcie będzie bardziej naturalne i przyjemniejsze dla oka. Ceny nowoczesnych lamp firmowych są oczywiście odpowiednio wysokie, na szczęście na rynku znajduje się cała masa zamienników, które można stosować bez szkody dla aparatu.

Tryb pracy lampy

To kluczowy parametr doboru lampy błyskowej. Możemy wybrać lampy pracujące w systemie TTL oraz manualne. Te pierwsze będą porozumiewać się z aparatem w celu takiego doboru siły światła dla danej scenerii, by zdjęcie było równomiernie naświetlone. Mówiąc oględnie, w tym trybie aparat mierzy ile światła „widzi” przez obiektyw, a system TTL dobiera do tego siłę błysku. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących, oraz tych, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy dodatkowymi parametrami podczas wykonywania zdjęć. Drugim typem lamp są takie, w których wszystkie ustawienia musimy wprowadzić sami. Oczywiście wymaga to nieco większej wprawy, ale owocuje podczas kreatywnego posługiwania się światłem błyskowym.

Zoom w lampie błyskowej

Wiele osób pewnie zapyta, dlaczego lampa błyskowa ma zoom? Otóż istotną rolę odgrywa on w momencie, gdy kąt „widzenia” obiektywu zmniejsza się. Wtedy automatycznie zwężany jest kąt emisji światła wywoływanego przez najlepszą lampę błyskową, dzięki czemu możemy uzyskać na zdjęciu bardzo ciekawy efekt oświetleniowy.

Podświetlenie punktów autofocusu przez lampę błyskową

Znaczna część najlepszych lamp błyskowych wyposażona jest w emiter światła podczerwonego. Przy jego pomocy możliwe jest doświetlenie punktów autofocusu w taki sposób, aby wyostrzenie obiektu przebiegało szybciej i znacznie lepiej.

Tryby Master i Slave w lampie błyskowej

Wiele lamp błyskowych posiada na swojej obudowie przełącznik oznaczony „Master/Slave”. Służy on do tego, aby zsynchronizować pomiędzy sobą kolejne lampy. Dzięki użyciu tej funkcji możliwe jest kompleksowe dostosowanie oświetlenia do panujących warunków.

Jaką lampę błyskową wybrać? Rodzaje lamp

Amatorskie lampy błyskowe najczęściej charakteryzują się niską wagą, a także kompaktowymi wymiarami. W związku z tym bardzo wygodnie jest je transportować w plecaku fotograficznym, czy nawet zamontowane na aparacie. Jednak problem pojawia się w bardzo trudnych warunkach. Wtedy może okazać się, że posiadana lampa błyskowa nie jest wystarczająca i jesteśmy w pewien sposób ograniczani.

Nowoczesne lampy różnią się wielkością i funkcjami, jednak już od niedużego pułapu cenowego rzędu 400zł można otrzymać produkt z uchylaną głowicą, co jest nieodzowne już od momentu, w którym orientujemy się, że wbudowana lampa jest dla nas niewystarczająca. Rynek oferuje wiele lamp. Najdroższe należą do Nikona i systemu SB-800/900. Najtańsze – i wcale nie najgorsze – produkuje szereg producentów jak Metz, czy Yongnuo. Część producentów, jak stosunkowo mniej znany Genesis produkuje lampy zasilane akumulatorami podobnymi do tych z lustrzanek. Oferuje to długie czasy pracy, komplikuje jednak sytuację w momencie rozładowania. Dlatego do rozwiązań półprofesjonalnych czy stricte amatorskich warto zaopatrzyć się w lampę zasilaną normalnymi bateriami, a w ich miejsce zastosować akumulatory, np. bardzo dobre Eneloop, powszechne wśród fotografów.

Amatorska lampa błyskowa

Ponadto urządzenia tego typu najczęściej posiadają własne zasilanie, które zapewnia odpowiednio długi czas pracy zarówno aparatu, jak i samej lampy. Nie mniej jednak amatorskie lampy błyskowe polecamy jedynie na początku przygody fotograficznej, ponieważ nie oferują one wyraźnie wyższej mocy w porównaniu do standardowych lamp tworzących element konstrukcyjny aparatu.

Półprofesjonalne lampy błyskowe polecane są osobom, które posiadają już pewne doświadczenie fotograficzne. Cechują się znacznie lepszymi parametrami w porównaniu do lamp amatorskich, dlatego oferują znacznie szersze możliwości wykorzystania. Głowica lamp tego typu została zaprojektowana w taki sposób, aby obrót jej był możliwy w każdej płaszczyźnie, co pozwala na fotografowanie nawet w bardzo trudnych warunkach.

Ciekawą funkcją półprofesjonalnych lamp błyskowych jest zoom. Dopasowuje on kąt emisji błysku lampy do ogniskowej obiektywu. Dzięki temu możliwe jest zintegrowanie natężenia oświetlenia z parametrami obiektywu i aparatu.

Funkcje lampy błyskowej

Profesjonalne lampy błyskowe to najwyższa półka sprzętu fotograficznego przeznaczonego do doświetlania kadru. Ruch głowicy lampy jest znacznie większy, co pozwala na doświetlanie obiektów nawet bezpośrednio przed okiem obiektywu. Wartym nadmienienia jest fakt, że profesjonalne lampy błyskowe można idealnie zgrać z migawką aparatu za pomocą technologii podczerwieni lub radiowej.

Rodzaje montażu lampy błyskowej

Znaczna część aparatów wyposażona jest w specjalną stopkę montażową, która w żargonie fotograficznym nazywana jest „sankami”. To właśnie na tej stopce montowane są wszelkie akcesoria, w tym lampy błyskowe. Ponadto część aparatów umożliwia montaż lampy na boku aparatu, co jest wygodne w momencie fotografowania trudnych do doświetlenia obiektów.

Szczególnym przypadkiem najlepszych lamp błyskowych są te przeznaczone do makrofotografii. Montowane są bezpośrednio na obiektywie, dlatego gwarantują idealne oświetlenie nawet bardzo małych obiektów. Pamiętaj jednak, aby lampy do makrofotografii dobierać z przeznaczeniem do konkretnego modelu obiektywu.

Obecnie na rynku funkcjonuje dość dużo typów lamp. Sanki jednak w większości są podobne i różnią się szczegółami dedykowanymi danej marce (lamp z Canona nie da się założyć do Nikona, mimo iż sanki są bliźniaczo podobne). Warto też zwrócić uwagę na obecność na rynku systemów bezprzewodowych. Składają się one z nadajnika mocowanego na sankach i odbiornika mocowanego na lampie. Umożliwia to bardzo swobodne kreowanie oświetlenia w danej scenerii. Zestawy tego typu znacznie ułatwiają kreatywne podejście do oświetlenia – lampę można postawić za obiektem, skierowaną do ściany czy sufitu, w parasolce czy postawić na podłodze skierowaną ku górze by rozjaśnić tło. Rozwiązania tego typu są relatywnie niedrogie i rozwijają możliwości i wyobraźnię.

Liczba przewodnia lampy błyskowej

Parametr ten określa nominalną moc lampy błyskowej. Interpretacja liczby przewodniej jest niezwykle łatwa, ponieważ określa ona najlepszą odległość fotografowanego obiektu od aparatu przy ustawieniach f/1 i ISO 100. Krótko mówiąc, przy tej odległości fotografowany obiekt będzie bardzo dobrze oświetlony.

Współczesne lampy reporterskie, które w większości potrzeb zagwarantują dobre oświetlenie, mają liczbę przewodnią od 40 w górę – mocne to już 56 czy 60. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ decyduje on nie tylko o żywotności palnika lampy. Często nie potrzebujemy aż tak mocnego światła. Zamiast zyskiwania dodatkowych lumenów i liczby przewodniej kosztem szybszego zużycia zasilania, warto zainwestować w przekaźnik radiowy czy lampę z systemem TTL.

Jaką lampę błyskową kupić?

Wybór najlepszej lampy błyskowej może sprawiać nieco problemów. W pierwszej kolejności radzimy jednak, aby zastanowić się nad planowanym użytkowaniem urządzenia. W ten sposób możliwy będzie szybki dobór odpowiednich parametrów. Jeśli jesteś początkującym fotografem, wybierz prostą, amatorską lampę błyskową. Pozwoli Ci ona poznać wiele tajników fotografii, a także wyodrębnić dyscyplinę fotograficzną, którą planujesz zająć się w przyszłości.

Bardziej zaawansowane urządzenia kierowane są do osób zaznajomionych z fotografią. Ich możliwości są bardzo duże, dlatego sprawdzą się w każdych warunkach. Co więcej, jeżeli Twój budżet na to pozwala, zalecamy, abyś dokonał zakupu kilku lamp. W ten sposób znacząco zwiększysz swoje możliwości fotograficzne.

Nie zapomnijcie pochwalić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z lampami błyskowymi. Podzielcie się również informacjami, jakie lampy posiadacie w swoim arsenale.

Czekamy na Wasze komentarze z niecierpliwością!

Ranking najlepszych lamp błyskowych 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *